1. Yüzme vücudun hangi bölgelerini çalıştırır, sağlık açısından ve fiziksel olarak vücuda faydaları nelerdir? Yüzme vücuttaki kasların tümünü neredeyse aynı oranda çalıştıran, bununla beraber kalp-akciğer fitnesini de artıran ve aynı zamanda yer çekimi etkisini ortadan kaldırdığı için eklemleri vücut ağırlığından ve darbelerden koruyan ender sporlardan biridir. Yüzme sırasında en çok hareket etmek zorunda kalan eklem omuz olsa da, eklemlerin tümü değişik oranlarda çalışır. Yüzme stiline göre çalışan kaslar değişse de, her zaman neredeyse tüm kaslar çalışmak zorundadır. Ayrıca, yüzme stiline göre kaslar dayanıklılık ya da kuvvet ve hız kazanabilirler. Kalp-akciğer fitnesi ve kondisyonu artırmanın en etkili yolu hızı düşürmeden uzun yüzme mesafesi olsada, yüzme her zaman kondisyona da yararı olacaktır. Eklemlere ağırlık binmeden yapılan bir spor olması, yüzmeyi her yaşta kişinin, eklem sorunu olanların çoğu dahil, yapabileceği bir aktivitedir.
2. Yüzen birinin başka sporlar da yapmasına gerek var mıdır? Neden? Her sporun etkileri kendine özgüdür ve başka aktivitelerde de etkin olmayı garanti etmez. Yapılan sporlar ve kişinin katıldığı aktiviteler çeşitli olmalıdır. Böylece, hareket sisteminin tüm özelliklerine yani, eklemler, kaslar ve sinir sisteminin tüm özelliklerine hitap edecektir. Yüzme, kalça, diz ve omurgayı tüm hareket alanı boyunca hareket etmek zorunda bırakmaz. Bu eklemlerle ilgili sorunu olan kişilerin amaca yönelik egzersizler yapması daha etkili olacaktır. Kişinin hangi amaçla spor yapmak istediği ya da yapması gerektiği bir fizik tedavi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Örnekse, yüzme tüm eklemleri ve kasları değişik oranlarda çalıştırsa da, yaşlı bir kişiyi düşmeye karşı yeterli derecede korumayabilir.

3. Yüzerken meydana gelebilecek fiziksel rahatsızlıklar nelerdir? İnternette yüzücü omzu adı verilen bir soruna neden olduğu yazıyor. Bu tür rahatsızlıklardan korunmak için ne yapmak gerekir? Yüzme sırasında omuz eklemi esnek olmalıdır çünkü en çok hareket etmek zorunda olan eklemdir. Omuz eklemi zaten vücuttaki en hareketli eklem olması nedeniyle sakatlanmaya yatkındır. Bu yatkınlık ve aşırı hareket yüzücülerde tendon ağrıları ve sıkışması sorunu yaratabilir. Omuz eklemi ve kuşağı kaslarında yeterli derecede esneklik yoksa, yüzme sırasında omuzu maksimum hareket etmesi için zorlamak doğru değildir. Ciddi ve düzenli yüzme antrenmanları yapanların genel esneklik egzersizleri yapmaları gerekir. Ayrıca gerekli olursa, yüzme stili kişinin esnekliği ve şikayetlerine göre ayarlanmalıdır.
4. Sudayken, bacağa kramp girmesi boğulmaya neden olabilir mi? Böyle bir durumda ne yapmak gerekir? Vücudun genel olarak susuz kalmış olması, kalsiyum, magnezyum ya da potasyumdan fakir diyetle beslenmek veya yüzmeden önceki saatler ya da günlerde baldır kaslarının spor ya da yürüyüş gibi aktivitelerle yorulmuş olması, yüzme sırasında krampa sebep olabilir. Kramp şiddetli ağrıya sebep olabilir. Paniğe kapılmadan kası gevşemeye zorlamaya çalışmak lazım.Yapılması gereken bacağı düz ve gergin pozisyonda tutarak ayağı kendine doğru çekmek ve kasılı kası germektir. Bu germeyi 2-3 dakika sürdürmek gerekir.
5. Yüzme, fizik tedavide önerilen bir spor mudur? Hangi hastalıkların tedavi sürecinde bu spordan faydalanılıyor? Fizik tedavi uzmanı olarak yüzmeyi genel spor ve aktivite olarak öneriyorum. Hastanın eklemleri vücut ağırlığını kaldırmaya hazır durumda değilse, kişiyi aktif durumda tutmak için uygun bir aktivitedir. Ancak, eklemlere ve özel sorunlara yönelik egzersiz programları düzenlemek gerektiğinden, kas-iskelet sisteminin sorunlarını belirleyip egzersiz ve antrenman programı düzenliyorum. Yüzme özellikle kalça ve diz eklemlerinde sorunu olan hastalar için çok yararlıdır. Omurga sorunları için yaygın olarak önerilse de, böyle durumlarda sadece düzenlediğim egzersiz programına ek olarak öneriyorum. Çünkü, yüzme sırasında omurga tam hareket alanı boyunca hareket etmez. Bundan dolayı omurga kaslarının tam olarak esnemesi ve kuvvetlenmesi yüzme ile mümkün olmaz.
6. Yüzerken sakatlanma yaygın mıdır? Karşılaştığınız vakalar var mı? En sık görülen sorun omuz ağrılarıdır. İlaç, enjeksiyon ve fizik tedavi ve egzersiz ile sorun aşılabilir. Yüzme sırasında kişinin yaşayabileceği en büyük talihsizlik balıklama atlarken başın dibe çarpması sonucu kafa travması ya da omurilik hasarıdır. Bu ender görülen kazaların sonucu ağır ve kalıcı hasarlar olabilir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669