Yumuşak doku sakatlanmalarının tanısı ve tedavisinde zayıfız

“Yumuşak doku sakatlanmalarının tanısı ve tedavisinde zayıfız” Fatih Terim, Spor Rehabilitasyonu Sempozyumu, Nisan 2016

Bunun sebebi yumuşak doku ağrılarının önemli bir kısmının MR görüntülemede normal olmasıdır. Yumuşak doku ağrılarına örnekler, yırtık olmadan ağrılı kas ağrısı, ödem olandan devam eden tendon ağrısı, eklem çevresindeki bağlar ve kapsülde devam eden ağrılardır. Burada aranan sorun hasar olmayıp anormal çalışma durumu ya da doku yorulmasıdır. Özellikle sporcuda antrenman sistemindeki yanlışlar ve burdaki değişiklikler, sporcunudaki biyomekanik yanlışlar aranmalıdır. Muayene çoğu zaman tanı koymanın en güvenilir yoludur. Buna ek olarak, ultrason ile görüntüleme çok yardımcıdır.

Tedavi planlarken, ağrının hangi yanlışların devamı sürecinde ortaya çıktığını anlamak çok önemlidir. Ağrı kontrolü, ultrason sonucuna göre gerekirse tendon içi uygulamalar (PRP, proloterapi, iğne tenotomisi, hyaluronik asit), esneklik çalışması, kuvvet çalısması, ve düzeltici (corrective) egzersiz programı tedavi yöntemlerdir.

Bel – kalça – kasık ağrısı şikayeti birlikte ise, unutulmaması gereken tanılardan biri de torakolomber bileşke sendromu. Bu genellikle gözden kaçan bir durumdur.

Bozulmuş Biyomekanik Nedir?

Darbe olmadan gelişen kas-iskelet ağrılarının çoğu bozuk biyomekanikten dolayı olmaktadır. Burada eklem ve hareket açılarının değişmesi, hareket miktarının artması ya da azalması gelişmiştir.

Röntgen veya MR sonuçlarının normal olacağı bir kaç örnek vereyim:

Ayak bileği eklemlerinde sertlikten dolayı koşma ve yön değiştirmelerde diz ve kalça aşırı hareket etmek zorunda kalır. Zamanla yorulan ve ağrımaya başlayan kas, tendon ve diğer dokular ortaya çıkar.

Çömelme ve oturma sırasında hareketin çoğu kalça ekleminde oluşur. Kişinin kalça eklemi sertleşmiş ve hareket yeteneği azalmışsa, çömelme ve oturma için bel omurlarında daha çok hareket oluşmak zorunda olur. Sonuçta bel omurlarındaki aşırı hareket sonucu bel faset eklemlerinde ağrı ortaya çıkar.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669