yaz-mevsiminde-nasıl-spor yapılır

Yaz Mevsiminde Spor Açık Alanda Egzersiz Sırasında Sıcak Stresine Dikkat!
Spor yapanların karşı karşıya olduğu tehlikelerden biri ileri sıvı kaybı ile birlikte vücudun aşırı ısınmasıdır. Bu sorun yaz mevsiminde yetersiz sıvı alımı durumunda ortaya çıkar ve ölümcül olabilir.
Alınması gereken tedbirler var:
1- Antrenmandan 20 dakika önce yarım litre ve antrenman sırasında her 20 dakikada bir bardak sıvı alın. Bu sıvı su ya da spor içeceği olabilir.
2- Antrenman öncesi ve sonrası tartılın. Terleme ile kaybettiğiniz her kilo için 1/3 çay kaşığı ek tuz alın. Bunu içeceğinizin içine ekleyin.
3- Yeni teknoloji kumaşlar olan ve cildin solumasına izin veren aşırtmanlar giyin. Asla aşırı terlemeye sebep olacak derecede giyinmeyin.
4- Mümkünse salonda spor yapın.
5- Hava sıcaklığı ile birlikte nem %50 düzeyinden fazla ve rüzgar yoksa açık alanda antrenman yapmayın. Tersini betimlersek, açık alanda antrenmana için düşük nem ve rüzgarlı havayı tercih edin. Milletçe inanışımıza karşın, rüzgar faydalıdır.
6- Tehlike sinyalleri aşırı terleme, sıvı almama, halsizlik, bulantı ve spora devam edememedir.
En iyi tedavi her zaman önlemdir. Akıllı ve bilgili sporcular bunları disiplinle uygularlar.

Sırt Ağrıları Yaşlılarda Farklı Sebeplerden mi?

1- Genç ve yaşlı sırt ağrılarının çoğu duruş bozukluğu veya sırt omurlarının esneklik kaydetmesinden kaynaklanır. Tedavi çoğu Zaman fizik ve egzersizden oluşur. Bazen enjeksiyonlar eklenmelidir.
2- Yaşlılarda omurganın dejenerasyonu ya da kireçlenmesine bağlı olarak, faset eklem ağrıları daha fazla oranda enjeksiyon tedavisi gerektirebilir.
3- yaşlıda düşünülmesi gereken durumlardan biri de omur kırıklarıdır. Bunlar osteoporoz zemininde gelişir. Şiddetli Ağrıya sebep olurlar. Vertebroplasti ya da kiloları ameliyatı ile tedavi edilirler. Buna imkan yoksa, 3 ay süre ile korse kullanılmalıdır.
4- Benzer bir durum kaburga kırıkları ya da çatlaklarıdır. Yaşlıda bunlar günlük aktiviteler sırasında gelişebilir. 3-4 hafta işinde iyileşirler. Korseler iyileşme sürecinde ağrıyı azaltır.
5- Bunlar dışında nadir görülen ancak akılda tutulması gereken durumlar şunlardır: akciğer enfeksiyonları, safra kesesi hastalıkları ve böbrek hastalıklarıdır.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669