yaşlılıkta ağrı

Yaşlanmak fizyolojik yani hastalıklı olmayan bir süreçtir. Ancak önemli değişikliklerle birlikte olduğu için tedbir alınması veya tedavi edilmesi gereken durumlar olacaktır.

İlerleyen yaşla birlikte kas kuvveti azalır. Kişi spor yapılmıyorsa 35 yaştan sonra yavaş biçimde kuvvet azalır. Yetersiz fiziksel aktiviteden dolayı kas ve diğer yumuşak doku ağrıları olabilir. Bundan dolayı geç kalmadan egzersiz ve fiziksel aktiviteye başlamak gerekir.

İlerleyen yaşla birlikte kas ve eklemlerin esnekliği azalır. Bu esneklik azalması günlük hareketlerde zorluk ve de ağrıya sebe olabilir. Bundan dolayı geç kalmadan egzersiz ve fiziksel aktiviteye başlamak gerekir.

Yaşlılık 60 yaş ve sonrası İçin kullanılan tanımlamadır. Bu dönemde sinir sisteminin yeteneklerinin azalmasından ve yetersiz fiziksel aktiviteden dolayı denge ve koordinasyon azalır. Bundan dolayı geç kalmadan egzersiz ve fiziksel aktiviteye başlamak gerekir.

Ayrıca araştırmalar tüm yaş gruplarında olduğu gibi, yaşlı toplulukta da egzersiz ve fiziksel aktivitenin zihinsel becerileri artırdığı ve beynin yaşlanmasını geciktirdiğini göstermiştir.

Vücudunuzu kullanın; Yoksa kaybedersiniz!

Bel Fıtığı Olan Hastalar Ne Zaman Ameliyat Yolunu Seçsin?

Bel fıtığı tanısı koyduğumuz hastaların %90’ndan fazlası ameliyatsız yöntemlerle iyileşmektedir. Bu yöntemler istirahat, fizik tedavi ve omurga enjeksiyonlarıdır. Hastaların çoğunda MR görüntüsü ameliyat İçin yeterli delil değildir.

1930 yılı, yani bel fıtığı ameliyatlarının yapılmaya başlandığı tarihten beri biriken bilgiler hastaların çoğunun ağrıdan bir an önce kurtulmak İçin ameliyat olduğunu gösteriyor. Başka deyişle, bel fıtığı hastalarının çoğu ağrının geçmesini beklerse iyileşeceklerdir.

Ameliyat İçin diğer koşul ileri kas kuvveti kaybı ya da idrar – gaita kaçırmadır. Bu durumlarda ağrı yoksa dahi, ameliyat gerekir.

Yel Girmesi, Soğuk veya Klima Çarpması Gerçekten Ağrı Kaynağı Değildir. Kasların ağrılı duruma gelmesi için, uzun süreli aynı pozisyonda kasılı kalarak çalışmaları, yoğun çalışmaları ya da aşırı gerilmeleri gerekir. Kaslar bu durumlarda çalıştığında ek olarak soğuğa maruz kalma varsa ağrının gelişmesi kolaylaşabilir. Ancak, bilimsel olarak soğuk tek başına ağrı kaynağı değildir.

Ağrı Psikolojik Olabilir mi?

Ağrının psikolojik yönleri ve sonuçları olabilir. Ancak tamamen psikolojik olan ağrı nadirdir ve psikiyatrik sorunlarla birlikte görülür.

Ağrının 3 aydan uzun süre devam etmesi ile uyku ve moral bozuklukları, iş veriminde düşme, ve sosyal hayatta mutsuzluk eklenebilir.

Teni ağrılarda, kişi kolay tedirgin olan veya panik yapan bir yapıya sahipse, ağrıya panik atağa benzer şikayetler eşlik edebilir. Ancak bu ağrının psikolojik olduğu anlamına gelmez.

Hekimin görevi ağrının psikolojik yönlerinin farkında olması ve tedavi sorasında Hunlar’la da mücadele etmesidir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669