yaşlılık

Yaşlılık dönemi olası kas-iskelet sorunları nasıl engellenir?
1- Eklem hareket açıklığı esnetme egzersizleri ile koruyun,
2- Kas esnekliği ve uzunluğunu esnetmez egzersizleri ile koruyun,
3- Kas kuvvetini kuvvetlendirme egzersizleri ile koruyun,
4- Eklemleri aşırı ve tekrarlayan darbelere karşı koruyun,
5- Yaşlandıkça aktivite düzeyinizin düşmesine izin vermeyin.

Aşırı Sıcak ve Vücut Geliştirme Sporu

Açık alanda ve güneş altında yapılan sporlara göre, vücut geliştirme aşırı sıcaktan daha az etkilenir. Ancak, tehlike spor salonundaki havanın özelliklerinin kurallara uygun ayarlanmadığında ortaya çıkabilir. Spor salonu için ideal koşullar 22 derece sıcaklık ve %40 oranında nemdir. Oysa, ülkemizdeki bir çok salon bu özelliklere haiz değildir. Antrenman öncesinde ve sırasında yeterli sıvı alınmadığında, antrenman zorluğu yüksek ve süresi uzun ise sporcu sıcak stresine maruz kalır. Belirtileri yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, göz kararması, bulantı ve kusmadır.

Futbolcuların Performansı Nasıl Korunur?

Yüksek performans yolu sakatlanmaların engellenmesinden geçiyor. Sık sakatlanan sporcu performansını yüksek düzeyde tutmaya zaman bulamaz. Sakatlanmaların engellenmesi amacıyla FIFA ve UOK tarafından yapılan araştırmalar sonucu geliştirilen 11+ programı uygulanmalıdır. Araştırmalar bu programla bel, kalça ve bacaklarda tüm sakatlanmalar en az %50 oranında azaltılabileceğini göstermiştir. Programmer teknikler konusunda bize danışın!

Creatine Nedir? gerçekten Etkili Mi?

Kas hücresinin kasılma sırasında enerji üretmek için hemen ihtiyacı olduğu çok önemli bir maddedir. Araştırmalar creatie’nin kuvvet artışı konusunda etkili olduğunu göstermiştir. Aslında, creatine gıda ekleri içinde performansı bilimsel olarak artırdığı ispatlanmış ve spor hekimlerinin sporculara önerdiği tek maddedir.

Yaz Mevsiminde  Açık  Alanda Egzersiz Sırasında Sıcak Stresine Dikkat!

Spor yapanların karşı karşıya olduğu tehlikelerden biri ileri sıvı kaybı ile birlikte vücudun aşırı ısınmasıdır. Bu sorun yaz mevsiminde yetersiz sıvı alımı durumunda ortaya çıkar ve ölümcül olabilir.
Alınması gereken tedbirler var:
1- Antrenmandan 20 dakika önce yarım litre ve antrenman sırasında her 20 dakikada bir bardak sıvı alın. Bu sıvı su ya da spor içeceği olabilir.
2- Antrenman öncesi ve sonrası tartılın. Terleme ile kaybettiğiniz her kilo için 1/3 çay kaşığı ek tuz alın. Bunu içeceğinizin içine ekleyin.
3- Yeni teknoloji kumaşlar olan ve cildin solumasına izin veren aşırtmanlar giyin. Asla aşırı terlemeye sebep olacak derecede giyinmeyin.
4- Mümkünse salonda spor yapın.
5- Hava sıcaklığı ile birlikte nem %50 düzeyinden fazla ve rüzgar yoksa açık alanda antrenman yapmayın. Tersini betimlersek, açık alanda antrenmana için düşük nem ve rüzgarlı havayı tercih edin. Milletçe inanışımıza karşın, rüzgar faydalıdır.
6- Tehlike sinyalleri aşırı terleme, sıvı almama, halsizlik, bulantı ve spora devam edememedir.
En iyi tedavi her zaman önlemdir. Akıllı ve bilgili sporcular bunları disiplinle uygularlar.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669