Kalçanın dış yanında ağrıya sebep olur. Sporcularda ve 50 yaş üstündeki bireylerde sık görülür. Bacağı dış yana açan başlıca kas olan gluteus medius ve bunun tendonunda yırtıklar ve bursa kesesinde şişme ile şiddetli ağrıya sebep olabilir. MR’da tendon ve kasta ödem ve bursit görülür. Ultrasonda bursitin tam olarak yeri ve kaslardaki yırtıkların derecesi tespit edilebilir.

Sporcuda sebebi zayıf kalça kasları veya düz olmayan zeminde koşudur. Yaşlıda ise, sebebi zayıf kalça kaslarının yorucu işler ya da aktivitelerde başara uğramasıdır.

Tedavi ilk aşamada dinlendirme ve buz uygulamadır. Bunlar yeterli olursa fizik ve egzersiz tedavisi ile devam edilerek 4-6 haftada iyileşme sağlanır. Dinlendirme ve buz yeterli olmazsa, ultrason önderliğinde bursa içine kortizon enjeksiyonu ve yine ultrason önderliğinde tendon ve kas yırtıkları içine proloterapi yapılmalıdır. Devamında 4-6 hafta fizik ve egzersiz tedavisi gereklidir.

Kas Ağrılarının Çeşitleri Var mı?

Kesinlikle var. Bazen bunları ayırmakta zorlanıyor ve yanlış tanı koyuyoruz.

1- Antrenmandan dolayı geç gelişen kas ağrısını hepimiz biliyoruz. Alışık olduğundan daha fazla yüke ya da süre antrenmansa maruz kalındıktan sonra olur. 1 – 10 gün sürebilir. Tedavisi masaj, sıcak ve antrenmana dönüştür.

2- Kas gerim ağrısı ise, kasın Uzm süre düşük ya da ağır düzeyde kasılı kalmasından kaynaklanan ve kasın tümünün ağrılı olduğu durumdur. Duruş bozukluğunda sırt kasları ağrısı gibi. Tedavisi dinlenme, sıcak ya da buz uygulama, ağrı kesici ilaç kullanmak ve sebebi ortadan kaldırmaktır.

3- Myofasyal tetik nokta ağrısı aşırı ya da hafif derecede ama uzun süreli yüklenme sonrası gelişir. Kasın tanımlanmış noktalarında dokunmakla ağrı olur. Her noktanın ağrı yaydığı kendine özgü bölgesi vardır. Örneğin ende kaslarının tetik noktalarının baş ağrısı yapabildiği gibi. Tedavisi tetik nokta enjeksiyonu, sık yapılan germe, fizik tedavi, kuru iğneleme ve sebebi ortadan kaldırmaktır.

Fibromiyalji ise, bir bölgesel kas ağrısı sorunu değildir. Fibromiyaljide tüm vücutta ağrı, yorgunluk, baş ağrısı, nabız ve tansiyon oynamaları, iritabl barsak ve mesane gibi şikayetler vardır. Dokunmakla tüm vücut ağrılıdır. Öyküde genellikle psişik travma vardır. Tedavisi antidepresanların ağrı kesici etkisinden yararlanmak, egzersiz ve fiziksel aktivite, sosyal aktivite, bazen de psikoterapidir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669