takım doktorunun görevi

Takım doktorunun ilk görevi sporcunun antrenman ve yarışmaya katılmasında sakınca olup olmadığına karar vermektir.
Sporcunun antrenman ve yarışmaya katılmasında sakınca olup olmadığını gösteren değerlendirme sezondan 6-8 hafta önce yapılır. Böylece gerekli tedaviler için takım doktoru zaman sahip olur.
Takım doktorunun en önemli görevi yüksek sakatlanma riski olan yarışma ve maçlarda hazır bulunmak ve sakatlanmaları yönetmektir.

UNUTMAYIN!

Yaşam tarzı ya da mesleğinizden dolayı günlük oturma süreniz 3-5 saatin üzerine çıkıyorsa, sırt ve bel ağrısı bekleyebilirsiniz.

Omuz ağrılarının iki sınıfı MR ile tanı konamaz:
1- eklem sertliği
2- kürek kemiği kaslarında kuvvet azlığı.
Hipokrat’tan beri muayene ile tanı koyuyoruz!

Baş ağrılarının yaklaşık yarısı boyun ve ensedeki kasların gerginliğinden ortaya çıkmaktadır. İki türü vardır: gerilim tipi baş ağrısı ve myofasyal tetik noktalardan kaynaklanan baş ağrısı. Gerilim tipi baş ağrısında duruşu ve halam tarzını düzeltmek, fizik ve egzersiz tedavisi ve manüel teknikler etkilidir. Myofasyal ağrıda ise, tetik nokta enjeksiyonu, fizik ve egzersiz tedavisi ve kuru iğneleme etkilidir.
Bel veya bel – bacak ağrısı işim çektirdiğimiz MR sadece hastaların yarısında doğru tanı için yardımcıdır. Olasılığı %100 düzeyine çıkarmak için muayene tanısı ve MR yansını bir araya getirmek gerekir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669