sporcular nasıl yüksek performans gösterebilir?

sporcular nasıl yüksek performans gösterebilir?
Yüksek performansın yolu sakatlanmaları engellemekten geçer. Sporcularla çalışan bir çok kişi bu ilişkinin farkında değildir. Sporcunun sakatlanmaması için eklem ve kaslarının uygun biçimde görev görmesi gerekir. Uygunluk bazı eklemler için sağlamlık, bazı eklemler için ise hareketlilik demektir. Uygunluk kaslar için esneklik, kuvvet ve kontrol demektir. Bunları kitaba uygun hale getirdiğiniz zaman sakatlanmalar azalır. Zaten sakatlanmaları da bu yolla az düzeyde tutuyoruz. Ek olarak, bunları kitaba uygun hale getirdiğinizde kuvvet, koordinasyon, patlayıcı güç de daha hızlı ilerler.
Performansın artırılması ve sakatlanmaların engellenmesi aynı bilgi ve yöntemlerin kullanılmasını gerektirir. Sakatlanmaların sık olduğu sporcu veya takımda kalıcı performans mümkün olmaz.
Maalesef, ülkemizde bu iki alan bilgi ve uygulama açısından ilerletilmesi gereken ve üzerinde çalışılması gereken alanlardır.

Tetkiklerin Duyarlılığı Ne Demektir?

Tanı koymak için kullandığımız muayene ve tetkik sonuçlarında çıkanların doğruluk yüzdesine testin duyarlılığı denir. Eğer muayene veya tetkikte görülen şey kesin olarak hastalık varlığını gösteriyorsa, duyarlılığı %100 seviyesindedir. Böyle bir test yok!
Örnekse, bel MR tetkikinde bel fıtığı görünümü varsa, hastanın bel ağrısının fıtıktan kaynaklanma olasılığı %50 düzeyindedir. Yani, hastaların yarısında MR tanısı doğru değildir. Yani, MR bel ağrısında iyi bir tanı aracı değildir.
Peki doğru tanıyı nasıl koyuyoruz? Hastanın verdiği bilgi ya da hastalık öyküsü, şikayet ile ilgili mümkün olduğu çok sayıda testten oluşan muayene, ve tetkiklerin bir araya getirilmesi ile.

Doping Nedir?

Spor hekimleri başta olmak üzere, tüm hekimlerin görevlerinden biri de kişiler ve sporcuları zararlı madde kullanımından uzak durmaları konusunda eğitmektir. Sporcularda yasa dışı madde kullanımının yaygın olduğu alan dopingtir. Performansı artırmak ya da toparlanmayı hızlandırmak için kullanılırlar. Ancak tüm ilaçlarda olduğu gibi, doz ve süreye bağlı olarak ciddi yan etkileri ortaya çıkabilir. Tüm doping maddelerini düşündüğümüzde yan etkiler şunlar olabilir:

1- Kolestrol yüksekliği,
2- Tansiyon yükselmesi,
3- Karaciğer enzimlerinde yükselme
4- Böbrek yetmezliği
5- İnfertilite (sperm yokluğu)
6- Cilt rahatsızlıkları
7- Kişilik ve davranış değişiklikleri
8- Organ büyümesi
9- Kalp yetersizliği
10- Jinekomasti (erkekte göğüs gelişmesi)
11- Diğer

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669