sporcu germesi

Sürekli spor yapmanın kaçınılmaz sonuçlarından biri kas içindeki lifler arasında yapışıklık, bunu takip eden kasın tümüyle sertleşmesi ve sonrasında ise kas ve zarının (fasya) yapışık e sert hale gelmesidir. Sporcu esneklik ve germe programı yeterli ve sürekli uygulamazsa, kısalmış kasa hareketleri azalmış eklem de eşlik eder.
Sporcuların kas ve eklemleri hastalara uygulanandan farklı yöntemle esnetilmesi gerekir. Bu amaçla seanslara aldığımız sporcuda yoğun manüel teknikler kullanıyoruz.

Sporcu Masajı

Sporcu masajı, sürekli spor yapmanın kaçınılmaz sonuçlarından biri kas içindeki lifler arasında yapışıklıktır. Sporcu esneklik ve germe programı yeterli ve sürekli uygularsa, kasın ve eklemin esnekliğinde azalma olmaz.
Ancak yine de, özellikle yoğun antrenman dönemlerinde kas içindeki yapışıklıkların spor masajı teknikleri çözülmesi gerekir.

Ağrınızın Kaynağını Her Zaman Röntgen ya da MR ile Tespit edemezsiniz

Ağrınızın Kaynağını Her Zaman Röntgen ya da MR ile Tespit edemezsiniz (Binlerce Yıldır Tanı Koymak için Geçerli Yöntem Değişmedi: Hastayı Dinle ve Detaylı Muayene Yap)

Dokular hasar gördüğünde ağrı hissi ortaya çıkar ve vücut kendini korumak amacıyla ağrı hissini ve hasarlı bölgeye hücreleri toplamayı sürdürür. Burada tanı koymak için yaptığımız, ağrıya sebep olan koşulları öğrenmek, hasarın yerini ve derecesini muayene ve gerekirse görüntüleme (röntgen, ultrason, MR, tomografi) ile tespit etmektir. Bu hastalarda muayene ve görüntüleme tanısı aynıdır. Tanı kesinleştikten sonra ise yatığımız, bölgeyi dinlendirmek, buz uygulamak, 3 – 5 gün anti-ödem ilaçlar kullanmaktır. Bunlar iyileşme ve dokuların eski görev düzeyine dönmesi için yeterli ise, tedavi biter ve kişi aşamalı olarak eski hayatına, mesleğine ve sporuna geri döner. Aksine, bunlar yeterli değilse hasta gerekli gördüğümüz bir süre fizik ve egzersiz tedavisine (rehabilitasyon) alınır ve eski hayatına güvenli bir biçimde geri döner.

Kas-İskelet siteminde ağrı her zaman dokuların hasar görmesi ile ortaya çıkmaz. Hastanın aşırı sayılabilecek ağrısına rağmen dokular hasar görmemiş olabilir. Bu hastalarda hasarlı doku aramak sonuçsuz kalabilir ya da yanlış tanıya yol açabilir. Bu durumlarda görüntüleme (röntgen, ultrason, MR, tomografi) sonuçları normal olabilir ya da muayene tanısı ile uyumlu olmayabilir. Tanı koymak için yaptığımız, detaylı sorular sorarak ağrının özelliklerini öğrenmek, kişinin yaşam tarzı ve mesleğini öğrenmek, muayene ile kas-iskelet sisteminin özelliklerini ortaya çıkarmaktır. Bu hastalarda muayene tansı görüntüleme tansından daha önemlidir.

PRP (TZP)

PRP (Platelet Rich plasma) ya da TZP (Trombositten Zengin Plazma) doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Eklem,kas ve tendon sorunlarının ameliyatsız tedavisi için kullanılan doğal ve biyolojik bir yöntemdir. Bunun dışında cilt yenilenmesi ve saç dükülmesinde kırık iyileşmesine kadar bir çok alanda kullanılmaya başlamıştır. Kan hücrelerinden olan trombositler kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bunu sağlayan trombositlerde bulunan büyüme ve iyileştirme faktörleridir. Bu faktörler hasarlı dokunun iyileşmesini de sağlayabilir. Trombositlerde bulunan büyüme faktörleri:
Trombosit Kaynaklı Büyüme Faktörü (PDGF)
İnsülin benzeri Büyüme Faktörü (IGF)
Transforme Edici Büyüme Faktörü beta (TGF-ß)
Fibroblast Büyüme Faktörü (aFGF, bFGF)
Epidermal Büyüme Faktörü (EGF)
PRP (TZP)’de yüksek oranda ve çok yüksek sayıda trombosit ve beraberinde çok yüksek oranda büyüme ve iyileştirme faktörü bulunur. Bu büyüme faktörlerinin hasarlı bağ, tendon, kas, yumuşak doku veya hasarlı kıkırdak-menisküsün bulunduğu eklem içine verildiğinde doğal ve hızlı bir iyileşme ve onarım başlatmaktadır.
PRP (TZP) sadece ağrı kesici bir tedavi olmayıp, iyileştrici bir yöntemdir. Yararı 4-6 hafta içinde görülür. Enjeksiyonun yapıldığı dokuda oluşan iyileşme kas-iskelet ultrasonu görüntülemesi ile enjeksiyon öncesi durumla karşılaştırılır. Hastanın ağrı düzeyi ve ilk enjeksiyondan gördüğü yarar sorgulanır.Gerekirse toplam 3 kez yapılabilir. Unutulmaması gerekir ki, kas-iskelet sisteminde hasarın onarılması tek başına yeterli olmayabilir. Kuvvet, esneklik, denge-koordinasyon, hız ve dayanıklılık gibi özellikler de fizik ve egzersiz tedavisi ile rehabilite edilmesi gerekir.
PRP (TZP) tedavisinin uygulandığı yerler kas-iskelet sisteminin herhangi bir yerinde bağ (ligaman), tendon (kas kirişi), kas ve kıkırdak hasarının olduğu durumlardır. Örnekse:
– Spor sakatlanmaları (kas yırtılmaları, tendon yırtılmaları, ayak bileği burkulmaları)
– Eklem kireçlenmeleri (osteoartrit)
– Sporcular dışında da görülen tendon hasarları (tenisçi dirseği, golfçu dirseği, omuzda rotator kaf tendiniti- hasarı, patellar tendinit ve diğer diz tendinitleri, kalça tendinitleri, aşil gibi ayak bileği tendinitleri)
– Sporcular dışında da görülen ayak bileğinde bağ hasarları
PRP (TZP) klinikte veya muayenehanede hazırlanıp uygulanabilir. Kan tahlilinde olduğu gibi hastadan kan alınır. Kan PRP (TZP) için özel tüpe alınır. 3200 devirde yaklaşık 15 dakika santrifüj yapılır. Bu işlem sonrası kan 3 bölüme ayrılmış olacak. Tüpün üst kısmına ayrılan plazma ve hemen altındaki trombositten zengin kısım gerekli miktarda alınır ve çoğu zaman iğnenin doğru yerde olduğundan emin olmak amacıyla gerekli olan kas-iskelet ultrasonu görüntülemesi eşliğinde enjekte edilir.
Enjeksiyondan sonraki 48 saat boyunca eklemin-tendonun zorlanmaması gerekir. Trombositlerin taşıdığı güçlü faktörlerin etkisi ile bölgede güçlü bir hücre hareketi başlar ve enjeksiyondan sonra bazen 1-3 gün boyunca ağrı hissedilebilir. Birçok enjeksiyonda yapıldığı gibi, enjeksiyon bölgesi önceden anestezi maddesi ile uyuşturulablir. Bu enjeksiyondan hemen sonraki ağrıyı engeller. Enjeksiyon sonrası günlerde devam eden ağrı için parasetamol tableti kullanmak ve gerekirse sık biçimde buz uygulamak yardımcı olmaktadır.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669