sporuc analizinde nelere bakılır

Sporcu analizinde nelere bakılır ?
Analiz aslında çok detaylı muayene ve buna bazı performans testlerinin eklenmesidir. Amaç sakatlanma ya da düşük performans olasılığı olan bölgeleri tespit etmektir. Bunlar genellikle, kasta esneklik azığı, kasta kuvvet azlığı, eklemde esneklik ve hareket azlığı, denge azalığı, kontrol azlığı, ve koordinasyon azlığı gibi sorunlarıdır. Bakılan özellikler bilimsel olarak sakatlanma ve performans ile ilişkisi ispatlamış yerleridir.

Futbolcuların Performansı Nasıl Korunur?

Yüksek performans yolu sakatlanmaların engellenmesinden geçiyor. Sık sakatlanan sporcu performansını yüksek düzeyde tutmaya zaman bulamaz. Sakatlanmaların engellenmesi amacıyla FIFA ve UOK tarafından yapılan araştırmalar sonucu geliştirilen 11+ programı uygulanmalıdır. Araştırmalar bu programla bel, kalça ve bacaklarda tüm sakatlanmalar en az %50 oranında azaltılabileceğini göstermiştir. Programmer teknikler konusunda bize danışın!

Yaşlılık Dönemindeki Olası Kas-İskelet Sorunları Engelleyebilir miyiz?

1- Eklem hareket açıklığı esnetme egzersizleri ile koruyun,

2- Kas esnekliği ve uzunluğunu esnetmez egzersizleri ile koruyun,

3- Kas kuvvetini kuvvetlendirme egzersizleri ile koruyun,

4- Eklemleri aşırı ve tekrarlayan darbelere karşı koruyun,

5- Yaşlandıkça aktivite düzeyinizin düşmesine izin vermeyin.

Yaz Mevsiminde Açık Alanda Egzersiz Sırasında Sıcak Stresine Dikkat!

Yaz Mevsiminde Açık Alanda Egzersiz Sırasında Sıcak Stresine Dikkat!
Spor yapanların karşı karşıya olduğu tehlikelerden biri ileri sıvı kaybı ile birlikte vücudun aşırı ısınmasıdır. Bu sorun yaz mevsiminde yetersiz sıvı alımı durumunda ortaya çıkar ve ölümcül olabilir.
Alınması gereken tedbirler var:
1- Antrenmandan 20 dakika önce yarım litre ve antrenman sırasında her 20 dakikada bir bardak sıvı alın. Bu sıvı su ya da spor içeceği olabilir.
2- Antrenman öncesi ve sonrası tartılın. Terleme ile kaybettiğiniz her kilo için 1/3 çay kaşığı ek tuz alın. Bunu içeceğinizin içine ekleyin.
3- Yeni teknoloji kumaşlar olan ve cildin solumasına izin veren aşırtmanlar giyin. Asla aşırı terlemeye sebep olacak derecede giyinmeyin.
4- Mümkünse salonda spor yapın.
5- Hava sıcaklığı ile birlikte nem %50 düzeyinden fazla ve rüzgar yoksa açık alanda antrenman yapmayın. Tersini betimlersek, açık alanda antrenmana için düşük nem ve rüzgarlı havayı tercih edin. Milletçe inanışımıza karşın, rüzgar faydalıdır.
6- Tehlike sinyalleri aşırı terleme, sıvı almama, halsizlik, bulantı ve spora devam edememedir.
En iyi tedavi her zaman önlemdir. Akıllı ve bilgili sporcular bunları disiplinle uygularlar.

Omurga Şekil Bozuklukları Nelerdir?

1- Yana doğru eğrilikler. Bunlara skolyoz ismi verilir. C biçiminde tek eğri, ya da S biçiminde iki eğriden oluşabilir. Tanı skolyoz röntgeni ile konur. Eğrilik 40 derecenin altında ise, korse ve egzersiz tedavisi uygulanır. Kontrol röntgenleri ile takip edilir. Eğrilik 40 derecenin üstünde ise, ameliyat düşünülür.

2- Öne yanda arkaya doğru eğrilik değişikliklerine düzleşme, kifoz ya da lordoz artışı denir. Bunlar duruş bozukluklarının en yaygın görülen biçimleridir ve neredeyse herkeste görülür. Ayakta röntgenle tanı konur. Her zaman fizik tedavi, manüel teknikler ve egzersizle tedavi edilir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669