Sporcu analizi her sezon başında kural olarak yapılması gereken bir değerlendirmedir. Analizin amacı sakatlanmaları engellemek ve performansı artırmaktır. Analizin sonucunda, kas-iskelet sistemi yapılarında mevcut olan sorunlar ortaya çıkmaktadır. Analiz için uluslararası geçerliliği olan formlar kullanıyoruz. Sporcu sezon başında tüm kaslar ve eklemleri kapsayan bir muayene ile değerlendirilir. Ek olarak denge, koordinasyon ve kuvvet açısından testlerle değerlendirilir.
Bu detaylı değerlendirmenin sonucunda sakatlanma riski olan eklem ve kaslar veya performansın düşmesine yol açacak olan sorunlar ortaya çıkar. Değerlendirmenin sonucunda sorunları ortadan kaldırmak amacıyla, sporcunun yapması gereken kuvvet ve kondisyon egzersizleri tarafımızdan ya da varsa sporcunun kondisyoneri tarafından belirlenir.
Tüm spor dalları için uluslararası ortak kullanımı olan analiz formalrı mevcut değildir. Çeşitli spor dallarında sık görülen sorunlar ve sporcu kas-iskelet sistemi eksiklikler farklıdır. Bundan dolayı, spor dalına özgü analiz testleri geliştirme ihtiyacı olmaktadır.
Analiz için testler o spor dalının özellikleri, sakatlanmaları, muayene bulguları ve tetkiklerde sık görülen sorunları göz önünde bulundurulmalıdır. Form geliştirirken, her spor dalının araştırmalar ve gözlemler sonucunda bildirilmiş sorunları için bilimsel geçerliliği olan testler seçmek gerekir. Bir form geliştirmek için genellikle bir kaç haftalık araştırma dönemi harcanır.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669