spor

Spor öncesi ve sonrasında dikkat etmemiz gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.
1- Sakatlanmaları azaltmak ve performans artırmak için ısınmak gerekir. Isınma 5-10 dakik bisiklet ya da kültür fizik hareketlerinden oluşabilir.

2- Sakatlanmaları azaltmak ve performans artırmak için özellikle görev alacak kasları esnetmek gerekir. Esnetme genel ısınmayı takip etmelidir ve tercihen dinamik germe tekniği ile yapılmalıdır.

3- Sporu ani biçimde bitirmekle hızlı tansiyon düşmesi ve göz kararmasını engellemek için 5-19 dakikalık soğuma devresi olmalıdır. Özellikle düzenli ve sık antrenman tapmayan kişilerde bu sorunlar görülür. Soğuma yapılan antrenmanın yarı zorluk derecesinde ve en fazla 10 dakika süre ile olmalıdır.

İyi Bir Antrenman Programının Temel Özellikleri Nelerdir?

Antrenmanın genel özellikleri şunlardır:

1- Yükü. Antrenman boyunca kaldırdığınız ağrılıların toplamıdır. Amacınıza uygun ağırlık ve tekrar sayısı seçtiğinizde ortaya çıkan toplam yüktür. Ör., 10 kg x 10 tekrar x 10 set x 10 egzersiz = 10,000 kg.

2- Yoğunluğu. Antrenmanda sizi zorlayacak egzersiz ve teknikleri ne kadar kullandığınıza göre artar. Ör., patlayıcı egzersizler, dinlenmeden art arda yapılan egzersizler, tüm vücut egzersizleri.

3- Sıklığı. Antrenman yükü ve yoğunluğuna uygun sıklıkta mı tekrarlanıyor? Antrenman yükü ve yoğunluğu be kadar dazla ise, bir sonraki antrenmana kadar daha uzun toparlanma süresine ihtiyaç olacaktır.

Bu 3 özelliği bir birine karşı uygun dozlarda ayarladığınız zaman sürekli gelişme elde edebilirsiniz. Bunu başardığınızda bile, arada bir değişikliğe ihtiyacını olacaktır. Çünkü, vücut uyguladığınız antrenman kendini alıştırmak için elinden geleni yapacaktır.

Spor Sakatlanmaların Üçte Biri Neden Tekrarlar?

Bunun sebebi bir çok sporcunun sahaya erken dönmesidir. Çünkü, ağrının geçmiş olması iyileşmenin tamamlandığı anlamına gelmez. Ağrı geçtikten sonra da iyileşme devam etmektedir. Yapılması gereken ağrı geçtikten sonra performansın normale gelmesini beklemektir. Burada spor hekiminin bilgi ve deneyimi yeterli olmalıdır. Sporcunun sağlığı bize bağlı olduğundan kuralara göre oynuyoruz.

Araştırmalar gösteriyor ki, egzersiz en iyi ilaçtır!

Fiziksel aktivitenin yararı sigarayı bırakmak ya da kilo vermekten daha fazla.
– Günde 30 dakika yürüyüş kilo vermedikten 8 kat daha etkili,
– Günlük fiziksel aktivite sigara bırakmadan 2 LT daha etkili,
– Düşük fitness, sigara, diyabet ve obeziteye göre daha fazla sayıda Amerikalının ölümüne sebep olmaktadır.

Araştırmalar gösteriyor ki, egzersiz en iyi ilaçtır!

Bunun sebebi bir çok sporcunun sahaya erken dönmesidir. Çünkü, ağrının geçmiş olması iyileşmenin tamamlandığı anlamına gelmez. Ağrı geçtikten sonra da iyileşme devam etmektedir. Yapılması gereken ağrı geçtikten sonra performansın normale gelmesini beklemektir. Burada spor hekiminin bilgi ve deneyimi yeterli olmalıdır. Sporcunun sağlığı bize bağlı olduğundan kurallara göre oynuyoruz.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669