spor-hekimligi-gorev-alanlari

1- Sakatlanmaların önlenmesi, tanısı, tedavisi ve rehabilitasyonu,
2- Performansın antrenman, beslenme ve psikoloji yolları ile artırılması,
3- Diğer hastalıkların tedavisi ve yönetimi,
4- Kronik hastalığı olan ya da sağlıklı kişilerde egzersiz reçetelenmesi,
5- Özel gruplarda (yaşlılar, çocuklar, gebeler) egzersiz ihtiyaçları,
6- Değişik iklim ya da derinlik koşullarında tıbbi destek,
7- Doping gibi etik konular

Eklem, yumuşak doku ve omurgada kortizon iğnesinin yan etkileri var mı?

Ödem ve ağrıyı azaltmak amacıyla enjeksiyon kullandığımız kortizon bölgesel etkilidir. Depo ve kristal yapıda olanlar iğne yaptığımız yerde yaklaşık 7 gün kalır. Az bir kısmı vücuda dağılır. Bundan dolayı enjeksiyon sonrası hastanın tuzsuz yemesi gerekmediği gibi #kilo alma yan etkisi nadiren görülür.

Yaşlılarda boyun ağrısı gençlerden farklı olarak bazı özellikleri vardır.

1- Yaşlılarda, tüm eklemlerde olduğu gibi, omurgada yaşlanmaya bağlı dejenerasyonlar yani kireçlenmeler olur. Bunlar ağrı ve sinir basılarına sebep olur. Daha uzun ve detaylı tedaviler gerekli olabilir: fizik ve egzersiz, enjeksiyonlar.
2- Yaşlılarda fıtık daha az oranda olur. Bu diskin yaşlanmasından ve su içeriğinin azalmasından dolayıdır. Daha uzun ve detaylı tedaviler gerekli olabilir: fizik ve egzersiz, enjeksiyonlar.
3- Yaşlılarda boyunda kanal darlığı daha sık olmaktadır. Bu kollar ve bacaklarda ağrı, uyuşma, bazen yürüme ve dengede zorlukla kendini belli eder. Genellikle ameliyat gerektirir.
4- tüm bunlardan dolayı yaşlılarda omurgada çeşitli şekil bozuklukları daha sık olur mumladın bir kısmı fizik ve egzersiz ve enjeksiyonlarla iyileşir. Bir kısmı ise ameliyat gerektirir.

Omurga Şekil Bozuklukları Nelerdir?

1- Yana doğru eğrilikler. Bunlara skolyoz ismi verilir. C biçiminde tek eğri, ya da S biçiminde iki eğriden oluşabilir. Tanı skolyoz röntgeni ile konur. Eğrilik 40 derecenin altında ise, korse ve egzersiz tedavisi uygulanır. Kontrol röntgenleri ile takip edilir. Eğrilik 40 derecenin üstünde ise, ameliyat düşünülür.
2- Öne yanda arkaya doğru eğrilik değişikliklerine düzleşme, kifoz ya da lordoz artışı denir. Bunlar duruş bozukluklarının en yaygın görülen biçimleridir ve neredeyse herkeste görülür. Ayakta röntgenle tanı konur. Her zaman fizik tedavi, manüel teknikler ve egzersizle tedavi edilir.

Manüel Tıp

Manüel tekniklerin amacı eklem hareketini artırmak (sert eklem, skolyoz, duruş bozukluğu), eklem çevresindeki dokuları serbestleştirmek (eklem kontraktürü/sertliği, plantar fasiitis, patellar hipomobilite), ağrıyı geçirmek (omurga tutulmaları) ve kas – tendonu uzatmak/gevşetmektir.
Kullandığımız manüel tıp yöntemleri eklem mobilizasyonu, eklem manipülasyonu, pozisyonel teknikler, kas – enerji tekniği, akupresür, fonksiyonel teknikler ve myofasyal serbestleştirmedir.

Bel fıtığının tedavisinde en etkili yöntem ve ortalama iyileşme süresi nelerdir?

Etkinliği ispatlanmış bilimsel tedavi yöntemleri şunlardır:
1- Fizik ve egzersiz tedavisi,
2- Omurga enjeksiyonları,
3- Ameliyat,
4- Zamanla kendiliğinden iyileşme.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669