Perkütan İğne Tenotomisi

Perkütan İğne Tenotomisi
Özellikle kalsifik tendinopati tedavisinin etkinliği bilimsel olarak ispatlanmış yöntemi iğne tenotomisi’dir. Diğer kronik tendon ağrılarının bir kısmında da etkili yöntemdir. İğne tenotomisi ile kronik değişiklikler yerini, iyileşmenin ortaya çıkacağı değişikliklere bırakır. Başarı oranını artırmak için ultrason önderliğinde yapıyoruz.
Tendonun içindeki değişikliklerin türü ve aşamasına bakarak karar verildiğinde, yan etkisi bildirilmemiş, ucuz ve herhangi bir maddenin tendon içine verilmediği (ağrıyı azaltmak için lokal anestetik dışında) bir tedavi yöntemidir.

Ağrınızın Kaynağını Her Zaman Röntgen ya da MR ile Tespit edemezsiniz

Ağrınızın Kaynağını Her Zaman Röntgen ya da MR ile Tespit edemezsiniz (Binlerce Yıldır Tanı Koymak için Geçerli Yöntem Değişmedi: Hastayı Dinle ve Detaylı Muayene Yap)

Dokular hasar gördüğünde ağrı hissi ortaya çıkar ve vücut kendini korumak amacıyla ağrı hissini ve hasarlı bölgeye hücreleri toplamayı sürdürür. Burada tanı koymak için yaptığımız, ağrıya sebep olan koşulları öğrenmek, hasarın yerini ve derecesini muayene ve gerekirse görüntüleme (röntgen, ultrason, MR, tomografi) ile tespit etmektir. Bu hastalarda muayene ve görüntüleme tanısı aynıdır. Tanı kesinleştikten sonra ise yatığımız, bölgeyi dinlendirmek, buz uygulamak, 3 – 5 gün anti-ödem ilaçlar kullanmaktır. Bunlar iyileşme ve dokuların eski görev düzeyine dönmesi için yeterli ise, tedavi biter ve kişi aşamalı olarak eski hayatına, mesleğine ve sporuna geri döner. Aksine, bunlar yeterli değilse hasta gerekli gördüğümüz bir süre fizik ve egzersiz tedavisine (rehabilitasyon) alınır ve eski hayatına güvenli bir biçimde geri döner.

Kas-İskelet siteminde ağrı her zaman dokuların hasar görmesi ile ortaya çıkmaz. Hastanın aşırı sayılabilecek ağrısına rağmen dokular hasar görmemiş olabilir. Bu hastalarda hasarlı doku aramak sonuçsuz kalabilir ya da yanlış tanıya yol açabilir. Bu durumlarda görüntüleme (röntgen, ultrason, MR, tomografi) sonuçları normal olabilir ya da muayene tanısı ile uyumlu olmayabilir. Tanı koymak için yaptığımız, detaylı sorular sorarak ağrının özelliklerini öğrenmek, kişinin yaşam tarzı ve mesleğini öğrenmek, muayene ile kas-iskelet sisteminin özelliklerini ortaya çıkarmaktır. Bu hastalarda muayene tansı görüntüleme tansından daha önemlidir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669