omurga şekil bozukluğu

Omurga Şekil Bozuklukları Aşağıdaki Gibidir.
1- Yana doğru eğrilikler. Bunlara skolyoz ismi verilir. C biçiminde tek eğri, ya da S biçiminde iki eğriden oluşabilir. Tanı skolyoz röntgeni ile konur. Eğrilik 40 derecenin altında ise, korse ve egzersiz tedavisi uygulanır. Kontrol röntgenleri ile takip edilir. Eğrilik 40 derecenin üstünde ise, ameliyat düşünülür.

2- Öne yanda arkaya doğru eğrilik değişikliklerine düzleşme, kifoz ya da lordoz artışı denir. Bunlar duruş bozukluklarının en yaygın görülen biçimleridir ve neredeyse herkeste görülür. Ayakta röntgenle tanı konur. Her zaman fizik tedavi, manüel teknikler ve egzersizle tedavi edilir.

D Vitaminini Yeniden Tanıdık!

Eski yıllarda D vitamini eksikliği sadece kemik doku üzerine olumsuz etkisi açısından ele alınırdı. Son yıllarda dünyada yaygın olarak eksikliği tespit edildi. Konu araştırılırken, D vitamininin kemik doku dışında tüm doku ve organlar üzerinde önemli etkileri görüldü. Eksikliği raşitizim ve osteoporoz, sporcuda kemik ödemi ve stres kırığı, yorgunluk ve kas kuvvetsizliği, enfeksiyona yatkınlık, kansere yatkınlık, unutkanlık, obezite, kalp hastalığı ve başka sorunlara yol açtığı tespit edilmiştir.

D vitamini nerelerde bulunur?

D vitamini için en iyi kaynak süt ürünleri ve güneş ışınlarıdır. Sağlıklı görünen yaşam tarzına rağmen eksikliği olabilir. Kış aylarında eksikliği daha sıktır. Özellikle kış mevsiminde yorgunluğu olan kişiler şüphelenmeleri gerekir. Çocuklar, yaşlılar ve gebelerin ihtiyacı daha yüksektir.

Spor Hekimliğinin görev alanları nelerdir?

1- Sakatlanmaların önlenmesi, tanısı, tedavisi ve rehabilitasyonu,
2- Performansın antrenman, beslenme ve psikoloji yolları ile artırılması,
3- Diğer hastalıkların tedavisi ve yönetimi,
4- Kronik hastalığı olan ya da sağlıklı kişilerde egzersiz reçetelenmesi,
5- Özel gruplarda (yaşlılar, çocuklar, gebeler) egzersiz ihtiyaçları,
6- Değişik iklim ya da derinlik koşullarında tıbbi destek,
7- Doping gibi etik konular

Yaşlılarda boyun ağrısı gençlerden farklı olarak bazı özellikleri vardır.

1- Yaşlılarda, tüm eklemlerde olduğu gibi, omurgada yaşlanmaya bağlı dejenerasyonlar yani kireçlenmeler olur. Bunlar ağrı ve sinir basılarına sebep olur. Daha uzun ve detaylı tedaviler gerekli olabilir: fizik ve egzersiz, enjeksiyonlar.
2- Yaşlılarda fıtık daha az oranda olur. Bu diskin yaşlanmasından ve su içeriğinin azalmasından dolayıdır. Daha uzun ve detaylı tedaviler gerekli olabilir: fizik ve egzersiz, enjeksiyonlar.
3- Yaşlılarda boyunda kanal darlığı daha sık olmaktadır. Bu kollar ve bacaklarda ağrı, uyuşma, bazen yürüme ve dengede zorlukla kendini belli eder. Genellikle ameliyat gerektirir.
4- tüm bunlardan dolayı yaşlılarda omurgada çeşitli şekil bozuklukları daha sık olur mumladın bir kısmı fizik ve egzersiz ve enjeksiyonlarla iyileşir. Bir kısmı ise ameliyat gerektirir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669