omurga eğrilikleri

Omurga eğrilikleri skolyozda omurga ağrılarından farklı olarak, omurgada az hareketli ve çok hareketli bölgelere özgü egzersizler düzenlemek gerekir. Okul çağı skolyozlarda çocukları/gençleri haftada 2-3 seanstan oluşan ve çoğu zaman en az 6 ay devam eden egzersiz programına alıyoruz. Omurga eğrilikleri Egzersizler omurganın biyomekanik özelliklerine ve egzersizin hangi kası ve omurları çalıştırdığına bakarak seçilir. Bunun yanında omurgayı destekleyen gövde kasları da göz ardı edilmemektedir. Fizik tedavi modaliteleri (ısı, diyatermi, elektrostimülasyon) sıklıkla kullanıyoruz. Manüel ve mobilizasyon tekniklerini sıklıkla uyguluyoruz. Egzersiz tedavisi, solunum egzersizleri, kuvvetlendirme egzersizleri, postür düzeltme egzersizleri, traksiyon teknikleri ve günlük yaşam egzersizlerinden oluşmaktadır. Tedavi yaklaşımı olarak, Spine Harmony, Schrott ve Janzen Clear Institude metotlarından hastaya uygun olanı uyguluyoruz. M Knott ve D E Voss ve Klapp egzersizlerini kullanıyoruz. Pilates ve yoga egzersizlerine başvuruyoruz.
Omurga eğrilikleri duruş bozukluklarında ise boyun, sırt ve bel bölgelerinin hangi yöne hareketnin kısıtlı olduğunu tespit ettikten sonra bölgeleri ayrı olarak esneten ve kuvvetlendiren egzersizler seçilir. Egzersiz tedavisi, solunum egzersizleri, kuvvetlendirme egzersizleri, postür düzeltme egzersizleri ve günlük yaşam egzersizlerinden oluşmaktadır. Nihai amaç, tüm omurgayı birlikte esnek ve kuvvet duruma getirmektir.

Aylara ya da Bir Sezona Yaydığımız Antrenman Programı Nasıl Etkin Halde Tutulur?

1- Antrenman programı etkin halde tutulması için; Periyodizasyon yapılmalı. Sezon Programı hazırlık ve kondisyon kazanımı, yarışmaya geçiş, ve yarışma dönemine ayrılmış antrenmanlar olmalıdır.

2- Antrenman programı etkin halde tutulması için; Özgüllüğü olmalıdır. Sporcunu spor dalına uygun amaçlar ve özelliklere hitap etmelidir. Bunlara uygun egzersizler ve teknikleri seçilmelidir.

3- Antrenman programı etkin halde tutulması için; Aşırı yüklenme özelliğinde olmalıdır. Vücudun alışık olmadığı şeye maruz kalmalıdır. Ancak, bu sporcunun kaldıramayacağı derecede aşırı olmamalıdır. Yüke uygun antrenmanlar arası dinlenme suresi olmalıdır.

4- Antrenman programı etkin halde tutulması için; Kişisel olmalıdır. Antrenman sistemi kişinin psikolojik, fiziksel, besinsel ve genetik özelliklerine uygun olmalıdır.

Spor öncesi ve spor sonrası yapmamız gerekenler nelerdir?

1- Sakatlanmaları azaltmak ve performans artırmak için ısınmak gerekir. Isınma 5-10 dakik bisiklet ya da kültür fizik hareketlerinden oluşabilir.

2- Sakatlanmaları azaltmak ve performans artırmak için özellikle görev alacak kasları esnetmek gerekir. Esnetme genel ısınmayı takip etmelidir ve tercihen dinamik germe tekniği ile yapılmalıdır.

3- Sporu ani biçimde bitirmekle hızlı tansiyon düşmesi ve göz kararmasını engellemek için 5-19 dakikalık soğuma devresi olmalıdır. Özellikle düzenli ve sık antrenman tapmayan kişilerde bu sorunlar görülür. Soğuma yapılan antrenmanın yarı zorluk derecesinde ve en fazla 10 dakika süre ile olmalıdır.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669