mr-tanisi-yeterli-mi

Spor hekimliğinde bir deyiş vardır: “Ameliyat yapmak için sebep arıyorsanız MR çektirin.” Bunun sebebi, sporcuların branşına göre ilgili eklemlerde beklenen değişiklikler olmaktadır. Bu değişiklikler spor yapmayan kişilerde olmaz, MR’da kolaylıkla görülebilir ve yanlışlıkla sakatlanma tanısı alabilir.

Unutulmamalıdır ki, kas-iskelet ağrılarının doğru tanısı sakatlanma öyküsü ve spor branşının bilinmesi, muayene tanısı ve MR tanılarının bir araya getirilmesi ile konulabilir. Tanı koyarken ayrıca başka gerçeğin akıldan çıkmasına izin vermemek gerekir: kas-iskelet ağrıları 2 mekanizma ile ortaya çıkmaktadır. İlki, dokularda hasar gelişmesidir. İkincisi ise, eklem ve kasların çalışma tarzında normalden sapma (eklem hareketlerinde azalma, kas esnekliğinde azalma, kas kuvvetinde azalma, kontrol ve koordinasyonlu çalışmada bozulma) olmasıdır. Bu yaklaşımla doğru tanıdan emin olduktan sonra, gereken tedavi otomatik olarak karşımızda belirir. Bunun sonucunda, tedavinin başarılı olma olasılığı çok yüksektir. Çünkü, ağrının tam olarak hangi dokudan ve mekanizma ile ortaya çıktığını biliriz. Sadece MR tanısı ile hareket etmek başarılı tedavi olasılığını düşürür.

Tedavinin ilk amacı sakatlanmış bölgeyi korumak ve hasarın onarılmasına destek olmaktır. Bu aşamada istirahat, buz uygulama, anti-ödem ilaçlar, yüksekte tutma ve bandajlama kullanırız ve bu uygulama 1 – 7 gün sürebilir. İkinci aşama bir öncekinin devamı olup, amacı ağrının en kısa sürede geçirilmesidir. Bu aşamada, sporcunun yapabildiği egzersizler ve ağrılı bölgeyi etkilemeyecek aerobik aktiviteler (yüzme, bisiklet, kol bisikleti, yürüyüş) kullanırız ve bu uygulama 1 – 3 hafta sürebilir. Üçüncü aşamada kuvvetlendirme egzersizlerine geçip, sporcunun eklem ve kaslarını spora özgü hareketlere hazırlamaya çalışırız ve bu hazırlık 1 – 3 hafta sürer. Dördüncü aşamada sporcuya sporuna özgü ve sahada yapması gereken egzersizler yaptırırız ve bu egzersizler 1 – 3 hafta sürer.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669