kuru iğneleme

Kuru iğnelemenin amacı ve mantığı yumuşak dokular içindeki yapışıklıklar ve sertlikleri iğnenin girmesi ile serbestleştirmek. Akupunktur iğnesi ya da ince enjeksiyon iğnesi kullanıyoruz. Uyguladığımız durumlara örnekler omurga kasları, ITB Sertliği, myofasyal ağrı ve kas ağrılarıdır

Omurga  Enjeksiyonlarının Etkisi Geçici Mi?

Geçici değil. Araştırmalar enjeksiyon sonrası egzersiz tedavisini sürdüren hastaların daha uzun süre iyilik hissi bildirdiklerini gösteriyor. Bu gün omurga enjeksiyonları için geçerlidir: kaudal epidural, transforaminal, median dal radyofrekans, proloterapi.

Ağrıyı geçirdikten sonra omurga ve diğer eklemler ve kasların hareket kapasitesi normale getiril eriği taktirde iyilik hali geçici olmaktadır. Tüm kas-iskelet sorunlarında, ağrı ortadan kalktıktan sonra iyileşme tamamlanmış olmaz. İyileşmenin tamamlanması için omurga, eklemler ve kaslar etkin çalışır duruma gelmesi gerekir.

Tetkiklerin Duyarlılığı Ne Demektir?

Tanı koymak için kullandığımız muayene ve tetkik sonuçlarında çıkanların doğruluk yüzdesine testin duyarlılığı denir. Eğer muayene veya tetkikte görülen şey kesin olarak hastalık varlığını gösteriyorsa, duyarlılığı %100 seviyesindedir. Böyle bir test yok!
Örnekse, bel MR tetkikinde bel fıtığı görünümü varsa, hastanın bel ağrısının fıtıktan kaynaklanma olasılığı %50 düzeyindedir. Yani, hastaların yarısında MR tanısı doğru değildir. Yani, MR bel ağrısında iyi bir tanı aracı değildir.
Peki doğru tanıyı nasıl koyuyoruz? Hastanın verdiği bilgi ya da hastalık öyküsü, şikayet ile ilgili mümkün olduğu çok sayıda testten oluşan muayene, ve tetkiklerin bir araya getirilmesi ile.

Omuz ağrıları Tanı ve Tedavi Zorluğu mu?

Omuz eklemi vücudun en hareketli eklemi olduğundan, özel bir yapıya sahiptir. Bel ve diz ile birlikte en sık ağrıya sebep olan eklemlerdendir. Özel yapısında dolayı tanı ve tedavisinde zorluk ya da hasta memnuniyetsizliği olabilmektedir. Baş üstü atletler (yüzme, tenis, basketol, voleybol, cirit, vb) ve baş süt iş yapmayı gerektiren mesleği (boyacılık, araba tamirciliği, kameramanlık, vb) olanlarda daha sıktır.

Diğer kas-iskelet yapılarında olduğu gibi, omuz ağrısında da doğru tanı detaylı öykü ve muayene yolundan geçiyor. Omuz ağrısının 5 sebebi vardır:

1- Tendon sorunları,

2- Labrum kıkırdağı ve kemik hasarları,

3- Bağ hasarı ve gevşek eklem durumu,

4- Sert omuz eklemi,

5- Kürek kemiği (skapula) kaslarında kuvvetsizlik ve hareket biçiminde sorun.

Hasta ya da sporcu düşme ya da darbe sonrası omuz ağrısı başladığını düşünüyorsa, kıkırdak ve bağ hasarında şüphelenebiliriz. Burada ayrıca, tendon hasarları da gerçekleşmiş olabilir. Bunlar muayene, ultrasonografi ve MR ile tespit edilebilir. ağrı kaynağı, ağrı kaynağı

Omuz ağrılarının çoğu zaman içinde ve dokuların aşırı kullanılmasından ortaya çıkmaktadır ve darbe sonucu gelişmez. Böyle bir omuz ağrısında, tendon sorunları, sert eklem ya da kürek kemiği (skapula) hareket sorunları görülür. Bunlar tek başında yada zamanla birlikte olabilecek biçimde karışımıza çıkar. Tendon hasarları, ödem (tendinit), kısmi ya da tam yırtıklar, kronik tendinopati ve kalsifik tendinopati (tendon kireçlenmesi) biçimlerinde görülür. Tendon ağrıları muayene, ultrasonografi ve MR ile tespit edilebilir.

Sert omuz eklemi ve Kürek kemiği (skapula) kaslarında kuvvetsizlik ve hareket biçiminde sorun sadece muayene ile tespit edilir. Yani, ultrasonografi ve MR ile tespit edilemezler.

Kesin ve doğru tanı konulduktan sonra, tedavi seçenekleri çeşitli sayıdadır:

1- İlk günlerde dinlendirme ve buz uygulama,

2- Gerekirse ameliyat (kıkırdak, kemik ve bağ hasarlarında),

3- Gerekirse kortizon enjeksiyonları,

4- Gerekirse PRP, proloterapi, iğne tenotomisi,

5- Gerekirse fizik ve egzersiz tedavisi.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669