Çeşitli topluluklar ve hasta gruplarına egzersiz programı düzenlemek, uzun süreli egzersiz programına almak ve egzersiz konusunda eğitim vermekten oluşmaktadır. Topluluklar yaşlılar, çocuklar ya da hamilelerden oluşabilir. Hasta grupları hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, diyabet, obezite ya da dislipidemi hastalığı olanlardan oluşabilir.
Sözü edilen hastalıklarda düzenli egzersiz programlarına katılan hastaların yaşam süresi daha uzun olmaktadır. Ayrıca, hastalık seyri sırasında ortaya çıkması olası olan tıbbi komplikasyonlar daha az olmaktadır. Klinik egzersiz programlarında amaç sözü edilen hastalık gruplarında kural olarak uygulanması gereken egzersiz ve aktivite programlarını komplilkasyona yol açmadan uygulamaktır. Hastanın çalışması gereken nabız ve kan basıncı aralıkları ve dikkat etmesi gereken hususlara dikkat edilmesi gerekir.
Klinik egzersiz programlarında Amerikan Spor Hekimliği Koleji ve Amerikan Kalp Birliği kuralları ve önerilerini uygulamaktyayız. Hastalığa göre düzenlenmiş, gözetim altında klinikte yapılan kısa ya da uzun süreli egzersiz-aerobik aktivite programı düzenleyebilir; ya da evde veya spor salonunda antrenman programı

Klinik Egzersiz Nedir?

Tansiyon yüksekliği, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, obezite, geçirilmiş kalp hastalığı gibi sorunları olan hastaların klinik ortamda riske sokmadan egzersiz yaptırılmasıdır. Amaç, hastalığın komplikasyonları azaltmak, hastanın şikayetlerini azaltmak, ilaç ihtiyacını azaltmak, ve hastanın aktivite düzeyini korumaktır.

Örnekse, her antrenmandan sonra yüksek tansiyonu olan kişinin tansiyonu egzersiz sonrası ve takiben 8-12 saat boyunca yarım ila bir değer düşer.

Egzersiz programı öncesinde ve sırasında nabız, tansiyon ve kan şekeri kontrolü yapılır. Bunların önceden kararlaştırılmış değerlerde olması için egzersiz düzenlenir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669