klinik egzersiz

Çeşitli topluluklar ve hasta gruplarına egzersiz programı düzenlemek, uzun süreli egzersiz programına almak ve egzersiz konusunda eğitim vermekten oluşmaktadır. Topluluklar yaşlılar, çocuklar ya da hamilelerden oluşabilir. Hasta grupları hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, diyabet, obezite ya da dislipidemi hastalığı olanlardan oluşabilir.
Sözü edilen hastalıklarda düzenli egzersiz programlarına katılan hastaların yaşam süresi daha uzun olmaktadır. Ayrıca, hastalık seyri sırasında ortaya çıkması olası olan tıbbi komplikasyonlar daha az olmaktadır. Klinik egzersiz programlarında amaç sözü edilen hastalık gruplarında kural olarak uygulanması gereken egzersiz ve aktivite programlarını komplilkasyona yol açmadan uygulamaktır. Hastanın çalışması gereken nabız ve kan basıncı aralıkları ve dikkat etmesi gereken hususlara dikkat edilmesi gerekir.
Klinik egzersiz programlarında Amerikan Spor Hekimliği Koleji ve Amerikan Kalp Birliği kuralları ve önerilerini uygulamaktyayız. Hastalığa göre düzenlenmiş, gözetim altında klinikte yapılan kısa ya da uzun süreli egzersiz-aerobik aktivite programı düzenleyebilir; ya da evde veya spor salonunda antrenman programı

Omuz ağrıları Tanı ve Tedavi Zorluğu mu?

Omuz eklemi vücudun en hareketli eklemi olduğundan, özel bir yapıya sahiptir. Bel ve diz ile birlikte en sık ağrıya sebep olan eklemlerdendir. Özel yapısında dolayı tanı ve tedavisinde zorluk ya da hasta memnuniyetsizliği olabilmektedir. Baş üstü atletler (yüzme, tenis, basketol, voleybol, cirit, vb) ve baş süt iş yapmayı gerektiren mesleği (boyacılık, araba tamirciliği, kameramanlık, vb) olanlarda daha sıktır.

Diğer kas-iskelet yapılarında olduğu gibi, omuz ağrısında da doğru tanı detaylı öykü ve muayene yolundan geçiyor. Omuz ağrısının 5 sebebi vardır:

1- Tendon sorunları,

2- Labrum kıkırdağı ve kemik hasarları,

3- Bağ hasarı ve gevşek eklem durumu,

4- Sert omuz eklemi,

5- Kürek kemiği (skapula) kaslarında kuvvetsizlik ve hareket biçiminde sorun.

Hasta ya da sporcu düşme ya da darbe sonrası omuz ağrısı başladığını düşünüyorsa, kıkırdak ve bağ hasarında şüphelenebiliriz. Burada ayrıca, tendon hasarları da gerçekleşmiş olabilir. Bunlar muayene, ultrasonografi ve MR ile tespit edilebilir. ağrı kaynağı, ağrı kaynağı

Omuz ağrılarının çoğu zaman içinde ve dokuların aşırı kullanılmasından ortaya çıkmaktadır ve darbe sonucu gelişmez. Böyle bir omuz ağrısında, tendon sorunları, sert eklem ya da kürek kemiği (skapula) hareket sorunları görülür. Bunlar tek başında yada zamanla birlikte olabilecek biçimde karışımıza çıkar. Tendon hasarları, ödem (tendinit), kısmi ya da tam yırtıklar, kronik tendinopati ve kalsifik tendinopati (tendon kireçlenmesi) biçimlerinde görülür. Tendon ağrıları muayene, ultrasonografi ve MR ile tespit edilebilir.

Sert omuz eklemi ve Kürek kemiği (skapula) kaslarında kuvvetsizlik ve hareket biçiminde sorun sadece muayene ile tespit edilir. Yani, ultrasonografi ve MR ile tespit edilemezler.

Kesin ve doğru tanı konulduktan sonra, tedavi seçenekleri çeşitli sayıdadır:

1- İlk günlerde dinlendirme ve buz uygulama,

2- Gerekirse ameliyat (kıkırdak, kemik ve bağ hasarlarında),

3- Gerekirse kortizon enjeksiyonları,

4- Gerekirse PRP, proloterapi, iğne tenotomisi,

5- Gerekirse fizik ve egzersiz tedavisi.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669