Kas İskelet Sisteminin Optimizasyonu

kas iskelet sisteminin optimizasyonu
Omurga, eklemler ve kasların özellikleri kimsede kusursuz olmaz. Kişinin ağrısı yoksa ya da hiç olmamışsa da kusursuz olmaz. Kas-iskelet sistemi ancak kişinin yaşam tarzı veya sportif aktiviteleri için optimal olabilir. Yani, yaşam tarzı içinde ağrı ve sakatlanmayı engelleyecek özellikte olabilir. Farklı yaşam tarzı için farklı özellikler gerekli olacaktır. Bunlar eklem esnekliği, duruş ve açılar, kas kuvveti, kas dayanıklılığı, denge ve koordinasyon gibi temel özelliklerdir.
Ağrı ve sakatlanmaların tekrarlanmasını ya da ortaya çıkmasını engellemek için kas-iskelet sistemi kişi için optimal ya da mümkünse kusursuz olmalıdır. Bu kişileri birey için olması gereken temel özellikler konusunda eğitmek ve sorunları gidermek ile olur. Bunun temelinde, hasta – hekim ilişkisi yerine antrenör – sporcu ilişkisi ile çalışıyoruz. Değerlendirme, kişiyi bilgilendirme ve eğitim, egzersiz programı ve gerekirse gözetim altında egzersizden oluşur.

Spor öncesi ve spor sonrası yapmamız gerekenler nelerdir?

1- Sakatlanmaları azaltmak ve performans artırmak için ısınmak gerekir. Isınma 5-10 dakik bisiklet ya da kültür fizik hareketlerinden oluşabilir.
2- Sakatlanmaları azaltmak ve performans artırmak için özellikle görev alacak kasları esnetmek gerekir. Esnetme genel ısınmayı takip etmelidir ve tercihen dinamik germe tekniği ile yapılmalıdır.
3- Sporu ani biçimde bitirmekle hızlı tansiyon düşmesi ve göz kararmasını engellemek için 5-19 dakikalık soğuma devresi olmalıdır. Özellikle düzenli ve sık antrenman tapmayan kişilerde bu sorunlar görülür. Soğuma yapılan antrenmanın yarı zorluk derecesinde ve en fazla 10 dakika süre ile olmalıdır.

Antrenman veya Yarışma Öncesi Isınma Süresi ve Yoğunluğu ne Olmalıdır?

Antrenman öncesi ısınma süresi ve yoğunluğu ile ilgili bir formül veya veri sistemi yok.
Genel (koşu, bisiklet, merdiven, vs) ve özgül (yapılacak hareketler özgü germe ve egzersizler) ısınmadan oluşmalıdır. Kişinin terlemesini sağlayacak ancak yormayacak süre ve yoğunlukta olmalıdır. Isınmanın etkisi yaklaşık 30 dakika sürdüğünden, çok erken yapılmamalıdır.
Antrenman öncesi ısınma kişinin eklemleri ve yumuşak dokularının esnek derecesinin temel olarak genetik olduğu, germe ve esnetme egzersizleri ve teknikleri ile belirli bir dereceye kadar artırılabileceğini unutmayın! Ne olursa olsun, düzenli biçimde germe egzersizleri yapın.
Araştırmalar antrenman öncesi yapılan esnetmelerin, o antrenmanda sakatlanma olasılığını azaltmadığını gösteriyor. Esnetme egzersizlerinin sakatlanmaları genel olarak azalttığı gösterilmiştir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669