kas iskelet ağrıları

kas iskelet ağrıları
Ağrı şikayeti ile başvuran hasta veya sporcu
da, ağrının hangi mekanizma ile ortaya çıktığını açıklayabilecek gerekir. Ağrının hangi dokudan kaynaklandığını tespit ettikten sonra tanı koymuş oluyoruz. Ancak, bu yeterli değildir. Hangi süreç ve sebepler ile bu dokunun ağrılı olduğunu açıklayabilmek gerekir. Bu ağrının kalıcı olarak tedavisi ve tekrarlamaları engellemek için elzemdir. Örnekse, kalça eklemi ve uyluk kaslarında esneklik azlığı zamanla bel ağrısına sebep olacaktır. Bel ağrısı tanısına zeminde yatan bu sorun eklenip düzeltilmezse tedavi başarısı geçici ya da yetersiz olur. Benzer şekilde, ön çapraz bağında kopma meydana gelmiş sporcu
da ameliyat sonrası ön çapraz bağı koruyan kalça ve bacak kas kuvvet dengesini olması gerektiği düzeye getirmezseniz tekrarlama olabilir.

Fizik Tedavi Gördüm. Ancak iyileşmedim. Sebepleri ne olabilir?

Eğer tanı doğru ve kesin ise, ağrıya yol açmış zemindeki mekanizmalar açıklanmışsa, bunlara uygun tedavi
planı çizilmişse, plan fizyoterapist ve hasta tarafından tam olarak uygulanmışsa iyileşme maksimum derecede gerçekleşir. Beklenen hızda iyileşme olmuyorsa, sorulması gereken sorular şunlardır:
1- Tanı doğru mu?
2- Zemindeki biyomekanik sebepler açılkanmış mı?
3- Tedavi planı doğru mu?
4- Plan uygulanabilmiş mi?

Bu soruların herhangi birinin cevabı bir sorunu ortaya koyuyorsa, fizik ve egzersiz tedavisini ayarlamak ya da başka merkezde tekrar görmek gerekir.

Teniste En Sık Gördüğümüz Sakatlanmalar ve Sıklığı Nedir?

Dünyanın üst düzey tenisçileri 10 yıl takip edildikten sonra sakatlanma sıklısının oynanan her 1000 set için 20 olduğu tespit edilmiştir. Sakatlanma kadınlarda daha sıktır. Sakatlanmaların %48 oranında travma, % 52 oranında ise aşırı kullanımdan (overuse) kaynaklanmaktadır. Omuz, diz ve bel sakatlananları iki cinste de eşit oranda görülür. Ancak, erkeklerde kalça, kasık, ayak bileği ve topuk sakatlanmaları daha yüksek oranda tespit edilmiştir. Ayak ve el bileği sorunları ise kadın oyuncularda daha sıktır. Sakatlanmaların %24 oranında kafa, omurga ve karında görüşmektedir. Kol sakatlanmaları iki cinste de %28, bacak sakatlanmaları ise iki cinste %48 oranında görülür.

Özellikle Koşucularda Daha Sık Gördüğümüz Stres Kırığı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

1- Haftada toplamda 32 kilometreden fazla koşmak,
2- Antrenman programının ani biçimde ağırlaşması,
3- Sert zeminde koşma,
4- İnce kemik yapısı,
5- Yetersiz kas kuvveti,
6- Artmış kalça dışa dönmesi,
7- Düşük kilo,
8- Kadın olmak,
9- Kadın atlet üçlemesi (osteoporoz, düzensiz adet, beslenme bozukluğu).

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669