Kesinlikle var. Bazen bunları ayırmakta zorlanıyor ve yanlış tanı koyuyoruz.

1- Antrenmandan dolayı geç gelişen kas ağrısını hepimiz biliyoruz. Alışık olduğundan daha fazla yüke ya da süre antrenmansa maruz kalındıktan sonra olur. 1 – 10 gün sürebilir. Tedavisi masaj, sıcak ve antrenmana dönüştür.

2- Kas gerim ağrısı ise, kasın Uzm süre düşük ya da ağır düzeyde kasılı kalmasından kaynaklanan ve kasın tümünün ağrılı olduğu durumdur. Duruş bozukluğunda sırt kasları ağrısı gibi. Tedavisi dinlenme, sıcak ya da buz uygulama, ağrı kesici ilaç kullanmak ve sebebi ortadan kaldırmaktır.

3- Myofasyal tetik nokta ağrısı aşırı ya da hafif derecede ama uzun süreli yüklenme sonrası gelişir. Kasın tanımlanmış noktalarında dokunmakla ağrı olur. Her noktanın ağrı yaydığı kendine özgü bölgesi vardır. Örneğin ende kaslarının tetik noktalarının baş ağrısı yapabildiği gibi. Tedavisi tetik nokta enjeksiyonu, sık yapılan germe, fizik tedavi, kuru iğneleme ve sebebi ortadan kaldırmaktır.

Fibromiyalji ise, bir bölgesel kas ağrısı sorunu değildir. Fibromiyaljide tüm vücutta ağrı, yorgunluk, baş ağrısı, nabız ve tansiyon oynamaları, iritabl barsak ve mesane gibi şikayetler vardır. Dokunmakla tüm vücut ağrılıdır. Öyküde genellikle psişik travma vardır. Tedavisi antidepresanların ağrı kesici etkisinden yararlanmak, egzersiz
ve fiziksel aktivite, sosyal aktivite, bazen de psikoterapidir.

Her Bel ya da Boyun Fıtığı Sonunda Ameliyat Gerektirir mi?

Bilimsel istatistikler bize şunu söylüyor: fıtıkların en az %90’ı ameliyatsız iyileşir. Hastaların çok büyük bir kısmı ağrıdan kurtulmak için ameliyat olmak zorunda kalırlar. Bir çok hasta zamanla ve ameliyatsız tedavilerle bir yıl içinde ameliyat olmuş hasta kadar iyi duruma gelir. Bacak kaslarının herhangi birinde önemli derecede kuvvet kaybı olmuşsa ameliyat mantıklı olur.

Siyatik Ağrısı Nedir?

Siyatik siniri alt bel omurlarından kaynağını alan ve bacağa gelen temel sinirdir. Belden ayrıldıktan sonra kalçanın içinde ve arka kısmına yakın seyrederek, diz arkasından ikiye ayrılarak ayak tabanına gelir. Siyatik sinirinin bu seyir boyunca herhangi bir noktadan basıya uğraması tüm sinir boyunca ağrıya sebep olur.

En sık sebepleri sırasıyla ve tedavileri:

1- Bel fıtığı tarafından sıkılması; fizik tedavi, enjeksiyon, ameliyat.
2- Piriformis kası içinde sıkışması; fizik tedavi, enjeksiyon, nadiren ameliyat.
3- Enjeksiyon sırasında hasar görmesi; erken dönemde ameliyat, geç dönemde fizik tedavi.
4- Travma; gerekirse ameliyat, fizik tedavi.
5- Diyabet hastalığında görülen nöropati. İlaç tedavisi, fizik tedavi, enjeksiyon.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669