Yüksek tansiyon çok yaygın bir hastalıktır ve tedavi edilmezse, koroner hastalık, inme, böbrek hastalığı ve tüm sebeplerden ölüm riskini artırmaktadır. Hipertansiyon hastalarının çok büyük oranında sebep mevcut değil. 130/85 mmHg değerleri üstünde seyreden tansiyon yüksek kabul edilir ve tedavi gerektirir. Tedavide amaç, değerlerin 140/90 mmHg üstüne çıkmasını engellemektir. Tedavi araçları tuz kısıtlaması (günlük 2.4 gramın altında olmalı); gerekli ise kilo vermek (vücut kitle endeksini 29’un, karın çevresini erkeklerde 102cm, kadınlarda ise 88cm’nin altında tutmak); egzersiz yapmak (haftanın en az 4 günü 30-45 dakika aerobik egzersiz); alkol tüketimini en az düzeyde tutmak; yeterli potasyum, kalsiyum ve magnezyum almak; sigara içimini bırakmak; doymuş yağ asitlerinin alımını azaltmak ve ilaç kullanmaktır.
Aerobik egzersiz sistolik ve diyastolik tansiyon değerlerinde yaklaşık 10 mmHg’lık düşme sağlamaktadır. Ağırlık çalışması ile maalesef bu yararlı etkinin ancak yarısı elde edilebilir; yani, ağırlık çalışması tansiyon değerlerini 2-5 mmHg düşürebilir. Bu tansiyon düşürücü etki, kandaki damar büzücü maddelerin seviyelerinin düşmesi, damar açıcı maddelerin seviyelerinin yükselmesi, insülin seviyesinin düşmesi ve böbrek işlevlerinin değişmesi yoluyla olmaktadır.
Sırasıyla, 55 ve 45 yaş üstündeki kadın ve erkekler ilk kez egzersiz programına katılmaya karar vermişlerse ve özellikle diğer kalp-damar hastalıkları risk faktörleri (aşırı kilo, sigara tüketimi, yüksek kolesterol) de mevcut ise, başlangıçta efor testine tabii tutulmaları ve hekim onayı almaları gerekir. Tansiyon değerleri 160/100 mmHg’nın üstünde olan kişilerin önce ilaç tedavisine başlamış olmaları zorunludur. Ancak bundan sonra, bir egzersiz programı eklenmelidir. Daha düşük tansiyon değerlerine sahip kişiler, ilaç tedavisinden önce yukarıda sözü edilen yaşam tarzı değişikliklerini deneme seçeneğini doktorları ile tartışmalılar.
Egzersiz tedavisi büyük kasların çalıştırıldığı aerobik aktivitelerden oluşmalıdır; örnekse, bunlar hızlı yürüyüş, koşu, yüzme, merdiven çıkma aktiviteleridir. Bu aktiviteler, 30-60 dakika arasında ve haftada 3-7 gün yapılmalıdır. Bu aktiviteler sırasında nabız sayısının 100-120 arasında olması tansiyon değerlerinin düşmesini sağlar. Ilginç biçimde, daha yoğun antrenman yaparak, nabzın daha yüksek değerlerde tutulması tansiyon değerlerinin daha düşük olmasını sağlamaz. Yukarıda da bahsedildiği gibi, ağırlık antrenmanı tek başına tansiyonun düşmesini sağlamaz. Ancak bu bir antrenman programının bir parçası olabilir. Ayrıca, ağırlık çalışması özellikle yaşlı toplulukta kuvvetin artmasını ve reaksiyon zamanının azalmasını sağlayarak günlük işlerin daha kolay yapılmasını sağlar ve düşmeleri engeller. Eğer ağırlık antrenmanının eklenmesine karar verilmişse, egzersizler 12 tekrarın üstünde ve tekrarların akıcı biçimde olduğu setlerde yapılmalı. Ağırlık kaldırılırken kişi nefesini asla tutmamalı ve solunum düzenli olmalıdır. Ağırlıkları tutarken özellikle aşırı sıkmamaya dikkat edilmelidir. Çünkü, ağırlıkların çok sıkı tutulması refleks olarak tansiyonun yükselmesine sebep olabilir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669