hekimlik sanatı

hekimlik sanatı, kas-iskelet ağrısının 3 aydan uzun devam etmesi ile, hastanın şikayeti olan ağrı artık bir deneyime dönüşür. Bu artmış ağrı hissi, hasta olma hissi, düşüncelerin ağrıdan etkilenmesi, günlük aktivitelerin ağrıdan dolayı kısıtlanmak veya değişmesi, ve sosyal tabağın kısıtlanması bölümlerinin birleşiminden oluşur. Bunu çözebilme becerisine, hekimin bilgisi, deneyimi ve hastayı anlayabilme yeteneğinin birleşimi olan hekimlik sanatı denir.

Omuz ağrıları Tanı ve Tedavi Zorluğu mu?

Omuz eklemi vücudun en hareketli eklemi olduğundan, özel bir yapıya sahiptir. Bel ve diz ile birlikte en sık ağrıya sebep olan eklemlerdendir. Özel yapısında dolayı tanı ve tedavisinde zorluk ya da hasta memnuniyetsizliği olabilmektedir. Baş üstü atletler (yüzme, tenis, basketol, voleybol, cirit, vb) ve baş süt iş yapmayı gerektiren mesleği (boyacılık, araba tamirciliği, kameramanlık, vb) olanlarda daha sıktır.

Diğer kas-iskelet yapılarında olduğu gibi, omuz ağrısında da doğru tanı detaylı öykü ve muayene yolundan geçiyor. Omuz ağrısının 5 sebebi vardır:

1- Tendon sorunları,

2- Labrum kıkırdağı ve kemik hasarları,

3- Bağ hasarı ve gevşek eklem durumu,

4- Sert omuz eklemi,

5- Kürek kemiği (skapula) kaslarında kuvvetsizlik ve hareket biçiminde sorun.

Hasta ya da sporcu düşme ya da darbe sonrası omuz ağrısı başladığını düşünüyorsa, kıkırdak ve bağ hasarında şüphelenebiliriz. Burada ayrıca, tendon hasarları da gerçekleşmiş olabilir. Bunlar muayene, ultrasonografi ve MR ile tespit edilebilir.

Omuz ağrılarının çoğu zaman içinde ve dokuların aşırı kullanılmasından ortaya çıkmaktadır ve darbe sonucu gelişmez. Böyle bir omuz ağrısında, tendon sorunları, sert eklem ya da kürek kemiği (skapula) hareket sorunları görülür. Bunlar tek başında yada zamanla birlikte olabilecek biçimde karışımıza çıkar. Tendon hasarları, ödem (tendinit), kısmi ya da tam yırtıklar, kronik tendinopati ve kalsifik tendinopati (tendon kireçlenmesi) biçimlerinde görülür. Tendon ağrıları muayene, ultrasonografi ve MR ile tespit edilebilir.

Sert omuz eklemi ve Kürek kemiği (skapula) kaslarında kuvvetsizlik ve hareket biçiminde sorun sadece muayene ile tespit edilir. Yani, ultrasonografi ve MR ile tespit edilemezler.

Kesin ve doğru tanı konulduktan sonra, tedavi seçenekleri çeşitli sayıdadır:

1- İlk günlerde dinlendirme ve buz uygulama,

2- Gerekirse ameliyat (kıkırdak, kemik ve bağ hasarlarında),

3- Gerekirse kortizon enjeksiyonları,

4- Gerekirse PRP, proloterapi, iğne tenotomisi,

5- Gerekirse fizik ve egzersiz tedavisi.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669