yanlışlar

Araştırmalar yıllardır hastaları lüzumsuz derecede uzun süre hareketsiz tuttuğumuzu (bel fıtıklarında 20 – 40 günlük yatak istirahatı tedavisini hatırlayın), hastaları hareket etmekten korkuttuğumuzu (“asla ağır kaldırmayın”; “asla merdiven çıkmayın”), ve fazla ilaç (reçetelerin ampül, kas gevşetici, anti-ödem, ağrı kesici ve pomad’dan oluştuğunu hatırlayın) kullandırdığımızı gösteriyor. Bunların tümünün iyileşme sürecini uzattığını şimdi görüyoruz.

Spor Sakatlanmaların Üçte Biri Neden Tekrarlar?

Bunun sebebi bir çok sporcunun sahaya erken dönmesidir. Çünkü, ağrının geçmiş olması iyileşmenin tamamlandığı anlamına gelmez. Ağrı geçtikten sonra da iyileşme devam etmektedir. Yapılması gereken ağrı geçtikten sonra performansın normale gelmesini beklemektir. Burada spor hekiminin bilgi ve deneyimi yeterli olmalıdır. Sporcunun sağlığı bize bağlı olduğundan kurallara göre oynuyoruz. iyi bir antrenman

Spor Hekimliğinin görev alanları nelerdir?

1- Sakatlanmaların önlenmesi, tanısı, tedavisi ve rehabilitasyonu,

2- Performansın antrenman, beslenme ve psikoloji yolları ile artırılması,

3- Diğer hastalıkların tedavisi ve yönetimi,

4- Kronik hastalığı olan ya da sağlıklı kişilerde egzersiz reçetelenmesi,

5- Özel gruplarda (yaşlılar, çocuklar, gebeler) egzersiz ihtiyaçları,

6- Değişik iklim ya da derinlik koşullarında tıbbi destek,

7- Doping gibi etik konular

Proloterapinin yan etkileri var mı?

1- Verilen solüsyon dekstrozlu serum olduğundan su ve şeker içerir. Yan etkiye sebep olmaz. Sıvının içindeki çok az miktardaki şeker kan şekerini etkilemez.

2- Dekstrozlu serum yanında lokal anestetik veriyoruz. Bu sınıf ilaçlara hastanın alerjisi olup olmadığına dikkat ederiz.

3- diğer tanıştıkları proloterapiye özgü değil. Bunlar deneyim, eğitim, ve ultrason veya skopi ile iğne ucunu görüntüleme ile ortadan kaldırılır. Tüm enjeksiyonlarda olduğu gibi, enjeksiyona ait yan etkiler olabilir: iğnenin damara içine girmesi, iğnenin sinire temas etmesi, iğne ucunun istenmeyen başka noktada olması.

Günümüz tıbbında 2500 yıllık bir kural ihmal edilmektedir. Detaylı öykü almak ve hastayı dinlemek tanıya giden yolda ilk adımdır. Burada, hekim iyi bir dinleyici ve bilgi toplayıcı olmalıdır. Hastayı tanımalı ve ağrısının hangi koşullarda geliştiğinin detaylarını sorgulaması gerekir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669