fizik ve egzersiz

fizik ve egzersiz tedavisi demek;
Fizik tedavi ve rehabilitasyon disiplininin temeli tedavi egzersizleridir. Bunun amacı, eklemler, kaslar ve vücudun genel olarak hareket yeteneklerini normale getirmektir. Yapışıklıkları çözmek, dokuları esnetmek, iyileşmeyi hızlandırmak, ödemi azaltmak ve ağrıyı azaltmak amacıyla fizik tedavi aletleri kullanılır.
Bu fizik tedavi aletlerinin nihai yararı, egzersizleri yaparken mümkün olan en hızlı şekilde daha zor egzersizlere doğru ilerlemeye yardımcı olmak ve koşulları uygun hale getirmektir.
Fizik tedavinin amacı, eklem hareketleri, kas kuvveti, kas dayanaklılığı, kas ve diğer dokuların esnekliği, beceri ve hareket yeteneklerini normale getirmektir. Tanı ve soruna sebep olan başlangıç hasarın niteliği ve yeri ne olursa olsun, bu amaçlar geçerlidir ve değişmez.

Aylara ya da Bir Sezona Yaydığımız Antrenman Programı Nasıl Etkin Halde Tutulur?

1- Antrenman programı etkin halde tutulması için; Periyodizasyon yapılmalı. Sezon Programı hazırlık ve kondisyon kazanımı, yarışmaya geçiş, ve yarışma dönemine ayrılmış antrenmanlar olmalıdır.

2- Antrenman programı etkin halde tutulması için; Özgüllüğü olmalıdır. Sporcunu spor dalına uygun amaçlar ve özelliklere hitap etmelidir. Bunlara uygun egzersizler ve teknikleri seçilmelidir.

3- Antrenman programı etkin halde tutulması için; Aşırı yüklenme özelliğinde olmalıdır. Vücudun alışık olmadığı şeye maruz kalmalıdır. Ancak, bu sporcunun kaldıramayacağı derecede aşırı olmamalıdır. Yüke uygun antrenmanlar arası dinlenme suresi olmalıdır.

4- Antrenman programı etkin halde tutulması için; Kişisel olmalıdır. Antrenman sistemi kişinin psikolojik, fiziksel, besinsel ve genetik özelliklerine uygun olmalıdır.

Sık Görülen Patellofemoral Ağrının Kanıta Dayalı Sebepleri Nelerdir?

1- Ayak bileğinde içe açılanma,
2- Aşırı hareketli patella,
3- Kuadriseps kasında yetersiz esneklik,
4- Kalça ekleminde nötral duruş ve hareket sırasında artmış içe dönme (internal rotasyon),
5- Diz ekleminde hareketler ve spor sırasında yetersiz bükülme (fleksiyon),
6- Diz ekleminde, hareket sırasında kalça kasları arasında kuvvet dengesizliğinden dolayı, aşırı dışa çekim kuvveti

Sporcu Analizinde Nelere Bakılır?

Analiz aslında çok detaylı muayene ve buna bazı performans testlerinin eklenmesidir. Amaç sakatlanma ya da düşük performans olasılığı olan bölgeleri tespit etmektir. Bunlar genellikle, kasta esneklik azığı, kasta kuvvet azlığı, eklemde esneklik ve hareket azlığı, denge azalığı, kontrol azlığı, ve koordinasyon azlığı gibi sorunlarıdır. Bakılan özellikler bilimsel olarak sakatlanma ve performans ile ilişkisi ispatlamış yerleridir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669