Dinamik Statik Germe :
Kası sabit ve yavaş biçimde 20 – 30 saniye boyunca gerdiğinizde statik germe yöntemini uyguluyorsunuz demektir. Vücut hareketi ile birlikte eklemi hareket ettirirken kası esnettiğinizde ise, dinamik germe yöntemini uyguluyorsunuz demektir. Her yöntemin kullanım alanı farklıdır.
Araştırmalar dinamik germelerin antrenman öncesi yapıldığında kuvvet ve hızı artırdığını gösteriyor. Bunda dolayı, kuvvet ve hızın gerekli olduğu sporlarda (futbol, basketbol, voleybol, dövüş sporları, vb) antrenmana dinamik germe ile başlanır. Ayrıca, dinamik germe ısınma yerine de geçebilir.
Statik germe ise tersine, antrenman öncesi yapıldığında kuvvet ve hızı düşürdüğü araştırmalarda görülüyor. Statik germenin sakatlanmaya yol açmaması için kasların sıcak olduğu zaman, yani antrenmandan sonra yapılması gerekir. Statik germe antrenman sonrası dinlenme ve soğuma görevi de görebilir.
Kliniğimizde ağrı ve sporcu rehabilitasyon programlarımızın tümünde, dokuların yapmaya hazır olduğu aşamada dinamik germe egzersizlerini kullanıyoruz.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669