d vitamini

Eski yıllarda D vitamini eksikliği sadece kemik doku üzerine olumsuz etkisi açısından ele alınırdı. Son yıllarda dünyada yaygın olarak eksikliği tespit edildi. Konu araştırılırken, D vitamininin kemik doku dışında tüm doku ve organlar üzerinde önemli etkileri görüldü. Eksikliği raşitizim ve osteoporoz, sporcuda kemik ödemi ve stres kırığı, yorgunluk ve kas kuvvetsizliği, enfeksiyona yatkınlık, kansere yatkınlık, unutkanlık, obezite, kalp hastalığı ve başka sorunlara yol açtığı tespit edilmiştir.

D vitamini nerelerde bulunur?

D vitamini için en iyi kaynak süt ürünleri ve güneş ışınlarıdır. Sağlıklı görünen yaşam tarzına rağmen eksikliği olabilir. Kış aylarında eksikliği daha sıktır. Özellikle kış mevsiminde yorgunluğu olan kişiler şüphelenmeleri gerekir. Çocuklar, yaşlılar ve gebelerin ihtiyacı daha yüksektir.

Antreman sırasında neden 20 dk ara ile su içmeliyim?

Spor sırasında sıvı kaybı kaçınılmazdır. Bu performans kaybına sebep olur. Engellemek için ACSM kuralı antrenmandan 20 dk önce iki bardak, sırasında ise 20 dakikada bir 1 bardak su içmektir.

Antremandan sonra neden meyve suyu içmeliyim ?

Antrenman sırasında kullandığımız enerji maddeleri nemlidir erken yerine konursa, toparlanma o kadar erken başlar. Ayrıca, antrenman sonrası 2 saat boyunca kaslar kandaki enerji maddelerini normalden fazla ve daha hızlı emer.

Kanıta Dayalı Tıp Nedir?

Kanıta dayalı tıbbın 3 ayağı var. Bunların birleşimi ile mümkün olur. Biri veya ikisi eksik olduğa kanıta dayalı oluşundan söz edilemez.

1- Kanıt demek bilimsel araştırmalarla doğruluğu ispatlanmış tanı ve tedavi yöntemlerdir. Hekim bunlardan haberdar olmakla yükümlüdür. Bunu yolu, sürekli eğitim ve araştırmadır.

2- Böylece biriken bilgi hekimin yıllar boyunca çalışması içinde uygulanır ve deneyimle birleşir.

3- Hekim bilimsel kanıt, kişisel bilgisini ve deneyimini hastanın beklentileri, kültürü ve yaşam tarzında birleştirerek, hastaya en uygun kanıta dayalı tedaviyi seçmelidir. Bu tedaviyi uygulama konusunda bilgi ve deneyim sahibi olmalıdır.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669