Cupping negatif basınçlı küçük bardakları kullanarak cilt, ciltaltı yapıları ve kas zarı sertlikler ve yapışıklıkları çözme yöntemidir. Doğru karar sonrası kullanıldığında, bazıtanıların tedavisinde çok yararlıdır. Kullandığımız tanılara örnekler, omurga myofasyal yapışıklık ve kompartman sendromlarıdır.

Omurga Şekil Bozuklukları Nelerdir?

1- Yana doğru eğrilikler. Bunlara skolyoz ismi verilir. C biçiminde tek eğri, ya da S biçiminde iki eğriden oluşabilir. Tanı skolyoz röntgeni ile konur. Eğrilik 40 derecenin altında ise, korse ve egzersiz tedavisi uygulanır. Kontrol röntgenleri ile takip edilir. Eğrilik 40 derecenin üstünde ise, ameliyat düşünülür.

2- Öne yanda arkaya doğru eğrilik değişikliklerine düzleşme, kifoz ya da lordoz artışı denir. Bunlar duruş bozukluklarının en yaygın görülen biçimleridir ve neredeyse herkeste görülür. Ayakta röntgenle tanı konur. Her zaman fizik tedavi, manüel teknikler ve egzersizle tedavi edilir.

MR Sonucu Normal Olduğu Halde Omurga Neden Ağrılı Olur?

Omurgada ağrı mekanizması her zaman dokuların hasar görmesi ile açıklanamaz. Aşırı esneklik ve kasların omurgayı tespit edememesi ile aşırı sertlik ve hareketlerin azalmış olması çizgisi üzerinde bir noktada ağrı ortaya çıkar. Sıradan bir dilde bunun açıklaması şöyle olur:

1- omurganız, omurga kasları, omuz ve kalça kuşağı kasları kuvvetini kaybeder. Bunun sonucunda aşırı hareketli ve yük taşımayan omurga olur. Aşırı hareket omurga eklemlerinde şiddetli ağrı ve tutulmalara sebep olur. Spor yapmamak, hareketsiz yaşam veya doğuştan aşırı esneklik bunlara zemin hazırlar.

2- omurga esnekliği azalır. Omurgayı saran zarlar ve kaslar sertleşir ve esnekliği azalır. Esnekmiş ayan dokuların beslenmesi ve kanlanması zayıf olur ve ağrı oluşmaya başlar. Bunun sebebi hareketsiz yaşam tarzı ve bazen de buna eşlik eden doğuştan sert baş dokusu durumudur.

Klinik Egzersiz Nedir?

Tansiyon yüksekliği, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, obezite, geçirilmiş kalp hastalığı gibi sorunları olan hastaların klinik ortamda riske sokmadan egzersiz yaptırılmasıdır. Amaç, hastalığın komplikasyonları azaltmak, hastanın şikayetlerini azaltmak, ilaç ihtiyacını azaltmak, ve hastanın aktivite düzeyini korumaktır.

Örnekse, her antrenmandan sonra yüksek tansiyonu olan kişinin tansiyonu egzersiz sonrası ve takiben 8-12 saat boyunca yarım ila bir değer düşer.

Egzersiz programı öncesinde ve sırasında nabız, tansiyon ve kan şekeri kontrolü yapılır. Bunların önceden kararlaştırılmış değerlerde olması için egzersiz düzenlenir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669