cupping kupa tedavisi

Cupping kupa tedavisi : Tedavide kullandığımız kupa içindeki havanın bir kısmını dışarı çektiğimiz için, negatif basınç
İle cildi ve cilt altı dokuları içine doğru çeker. Bu şekilde, cilt – cilt altı – kas zarını bir birinden uzaklaştırma ve çekme etkisi gösterir.
Cupping kupa tedavisi: Koşucular ve futbolcularda sık görülen baldır kası ağrısı tedavisinde etkili bir yöntemdir. Tabii spor masajı ve germe egzersizleri ile birlikte kullanıyoruz.

Kramp Nedir? Sebepleri Nelerdir? Tedavisi Nedir? Yanlış Bildiklerimiz Nelerdir?

Kramp kasın şiddetli, devam eden ve ağrılı kasılması durumdur.

Daha önceki antrenman programı ya da spor aktiviteleri sırasında aşırı çalışan kasta kolay gelişir.

Zaten esnek olmayan kasta antrenman ya da yarışma sırasında daha kolay gelişir.

Bunun dışında aşırı sıvı kaybı ya da yetersiz sıvı alımı, aşırı terle tuz kaybı ya da yeterdi tuz alımı durumlunda da kramp kolay gelişir.

Bilimsel açıklama kasa elektrik uyarımı taşıyan sinirin kası kasılı durumda tutmasıdır.

Krampın sporcuda kalsiyum, potasyum ya da magnezyum kaybından olabileceği artık kabul edilmemektedir. Bu sorun bazı hastalıklarda görülebilir. Ancak, sporcuda görünmez.

Kramp geliştiğinde ilk yapılması gereken kası germektir. Germe işlemi 2-3 dakika sürdürülmelidir. Bunun dışında kasa ağrılı bir uyaran vermek sinirin dikkatini dağıtarak kasa gönderdiği ve kasılmasına sebep olan elektrik miktarını azaltmasını sağlar.

Uzun vadeli önlemler olarak, kasları sürekli esnek tutmak, vücuttaki esneklik ve kuvvet dengesizliklerini ortadan kaldırmak ve yeterli su ve tuz almaya dikkat etmek gerekir.

Omurga Şekil Bozuklukları Nelerdir?

1- Yana doğru eğrilikler. Bunlara skolyoz ismi verilir. C biçiminde tek eğri, ya da S biçiminde iki eğriden oluşabilir. Tanı skolyoz röntgeni ile konur. Eğrilik 40 derecenin altında ise, korse ve egzersiz tedavisi uygulanır. Kontrol röntgenleri ile takip edilir. Eğrilik 40 derecenin üstünde ise, ameliyat düşünülür.
2- Öne yanda arkaya doğru eğrilik değişikliklerine düzleşme, kifoz ya da lordoz artışı denir. Bunlar duruş bozukluklarının en yaygın görülen biçimleridir ve neredeyse herkeste görülür. Ayakta röntgenle tanı konur. Her zaman fizik tedavi, manüel teknikler ve egzersizle tedavi edilir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669