Bel Ağrısından Korkmayın!
1- Genç kişide darbe ya da kaza olmadan bel ağrısı oluyorsa, %95 olasılıkla yumuşak doku ya da omurganın arkasındaki faset eklemleri kaynaklıdır. Yani, bel fıtığı olma olasılığı %5’tir.

2- Bu ağrılarda hemen görüntüleme yapılması şart değildir. 2-3 gün dinlenme, parasetamol gibi zararsız ağrı kesiciler, sıcak uygulama ve ağrıya sebep olmayan egzersizlerle geçer. Ağrı bunlardan sonra geçmezse, detaylı muayene ve görüntüleme gerekir.

3- Darbe olmadan gelişen bel ağrısı yaşlı kişide görünüp, buna ateş, gece ağrısı, kilo kaybı gibi şikayetler eşlik ediyorsa tetkik edilmesi gerekir. Görüntüleme yapılmalıdır.

4- Bel ağrısına bacak ağrısı eşlik ediyorsa, bel fıtığı olma olasılığı %85 oranındadır. Muayene tanısı da fıtığı doğrularsa MR çektirmek gerekir.

5- Ancak, bel fıtıklarının %95 kısmı ameliyatsız yöntemlerle iyileşir.

6- Bilimsel olarak bel fıtığında etkili tedavi yöntemleri nelerdir? a) yan etkisi fazla olmayan ağrı kesiciler, b) en fazla 5 gün dinlenme, c) fizik ve egzersiz tedavisi, d) omurga enjeksiyonları (epidural steroid). Kullanılan diğer yöntemlerin etkinliği bilimsel olarak ispatlanmış değildir.

7- Etkinliği bilimsel olarak ispatlanmamış olanlar:
a) traksiyon,
b) aynı reçetede çoklu ilaç tedavileri,
c) akupunktur, d) masaj,
e) vs.

8- Yaşlı bireylerde bel ağrısının altında bir çok yapının kireçlenmesi yatar. Bunlar fıtık, faset eklem kireçlenmesi, kanal darlığı, omurgada eğrilik gibi sorunlardır. Tedavisinde kişinin tüm omurgası ve buradaki sorunlar göz önünde tutulmalıdır.

9- Sebep olmadan gelişen bel tutulmalarının sebebi duruş bozukluğu içinde omurların anormal hareketleri ve açılanmalarıdır. Hastaların çoğu egzersizle iyileşir. 2-3 egzersiz yapılmasına rağmen iyileşmeyen hastalar floroskopi eşliğinde proloterapi tedavisine başvurmalıdırlar.

Özet olarak, ağrının nasıl geliştiği, muayene bulguları, görüntülemem bulguları bir araya getirilerek kişiye en uygun olan kanıta dayalı tedavi seçildiğinde ağrı etkin ve hızlı biçimde ortadan kaldırılır. Egzersiz tüm tedavilerin olmazsa olmaz kısmıdır. Araştırmalar en az 6 ay egzersiz yapan hastaların ağrı tekrarlamasını daha az oranda yaşadıklarını gösteriyor.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669