bel ağrısı sebebi

Bel ağrısı sebebi
Yapılan tarama araştırmalarında kilolu bireylerde daha yüksek oranda bel ağrısı olduğu gösterilememiştir. Yani, şişmanlık bel ağrısına sebep olmaz ve bunu artırmaz.
Zaten, kilonun önemi görecelidir. Eğer iskelet kaslarının kuvveti vücut ağırlığını kaldıracak düzeyde ise, kilo önemini yitirir. Bundan dolayı, kilo vermek bel ağrısı tedavisinde bir kural değildir.
Bel ağrısının tedavisinde ( ve diğer tüm eklem ağrılarının) temel ilke tüm kasların tüm hareket yönlerinde kuvvetli, dayanıklı ve esnek hale getirmek ve omurların birbiriyle uyumlu hareketini sağlamaktır.

Antrenman veya Yarışma Öncesi Isınma Süresi ve Yoğunluğu ne Olmalıdır?

Antrenman öncesi ısınma süresi ve yoğunluğu ile ilgili bir formül veya veri sistemi yok.
Genel (koşu, bisiklet, merdiven, vs) ve özgül (yapılacak hareketler özgü germe ve egzersizler) ısınmadan oluşmalıdır. Kişinin terlemesini sağlayacak ancak yormayacak süre ve yoğunlukta olmalıdır. Isınmanın etkisi yaklaşık 30 dakika sürdüğünden, çok erken yapılmamalıdır.
Antrenman öncesi ısınma kişinin eklemleri ve yumuşak dokularının esnek derecesinin temel olarak genetik olduğu, germe ve esnetme egzersizleri ve teknikleri ile belirli bir dereceye kadar artırılabileceğini unutmayın! Ne olursa olsun, düzenli biçimde germe egzersizleri yapın.
Araştırmalar antrenman öncesi yapılan esnetmelerin, o antrenmanda sakatlanma olasılığını azaltmadığını gösteriyor. Esnetme egzersizlerinin sakatlanmaları genel olarak azalttığı gösterilmiştir.

iyi bir antrenman Programının genel özellikleri şunlardır:

1- Yükü. Antrenman boyunca kaldırdığınız ağrılıların toplamıdır. Amacınıza uygun ağırlık ve tekrar sayısı seçtiğinizde ortaya çıkan toplam yüktür. Ör., 10 kg x 10 tekrar x 10 set x 10 egzersiz = 10,000 kg.

2- Yoğunluğu. Antrenmanda sizi zorlayacak egzersiz ve teknikleri ne kadar kullandığınıza göre artar. Ör., patlayıcı egzersizler, dinlenmeden art arda yapılan egzersizler, tüm vücut egzersizleri.

3- Sıklığı. Antrenman öncesi ısınma yükü ve yoğunluğuna uygun sıklıkta mı tekrarlanıyor? iyi bir antrenman yükü ve yoğunluğu be kadar dazla ise, bir sonraki antrenmana kadar daha uzun toparlanma süresine ihtiyaç olacaktır.

Bu 3 özelliği bir birine karşı uygun dozlarda ayarladığınız zaman sürekli gelişme elde edebilirsiniz. Bunu başardığınızda bile, arada bir değişikliğe ihtiyacını olacaktır. Çünkü, vücut uyguladığınız antrenman kendini alıştırmak için elinden geleni yapacaktır.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669