antreman sonrası kas ağrısı

Yoğun antrenmanın 1-2 gün sonrası gelişen kas ağrısı (DOMS) için araştırmalara göre yapılacak şeyler şunlardır:
1- Masaj
2- Hafif antrenman
2- Fizik tedavi
4- Hiperbarik oksijen tedavisi
5- Basınç uygulayan kolluk ya da bacaklık
6- Germe

Engellemek için yapabilecekler:
1- C vitamini
2- E vitamini
3- Yüksek protein

Kas Ağrısı Sebeplerinden Biri Kas Kalınlaşması/Sertleşmesidir

Düzenli spor ve antrenmanla kas lifleri arasında ve kası çevreleyen zarı olan fasya arasında yapışıklık ve sertlikler ortaya çıkar. Bunlar ağrı ve kasın gerektiği durumda esneyememesine sebep olarak zamanla tendonda da ağrıya sebep olur.

Tedavisi antrenman programının bilimsel olmasında, fizik tedavi, manüel tedavi, esnetme egzersizleri ve gerekirse kuvvetlendirme egzersizleridir.

Teniste En Sık Gördüğümüz Sakatlanmalar ve Sıklığı Nedir?

Dünyanın üst düzey tenisçileri 10 yıl takip edildikten sonra sakatlanma sıklısının oynanan her 1000 set için 20 olduğu tespit edilmiştir. Sakatlanma kadınlarda daha sıktır. Sakatlanmaların %48 oranında travma, % 52 oranında ise aşırı kullanımdan (overuse) kaynaklanmaktadır. Omuz, diz ve bel sakatlananları iki cinste de eşit oranda görülür. Ancak, erkeklerde kalça, kasık, ayak bileği ve topuk sakatlanmaları daha yüksek oranda tespit edilmiştir. Ayak ve el bileği sorunları ise kadın oyuncularda daha sıktır. Sakatlanmaların %24 oranında kafa, omurga ve karında görüşmektedir. Kol sakatlanmaları iki cinste de %28, bacak sakatlanmaları ise iki cinste %48 oranında görülür.

Özellikle Koşucularda Daha Sık Gördüğümüz Stres Kırığı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

1- Haftada toplamda 32 kilometreden fazla koşmak,
2- Antrenman programının ani biçimde ağırlaşması,
3- Sert zeminde koşma,
4- İnce kemik yapısı,
5- Yetersiz kas kuvveti,
6- Artmış kalça dışa dönmesi,
7- Düşük kilo,
8- Kadın olmak,
9- Kadın atlet üçlemesi (osteoporoz, düzensiz adet, beslenme bozukluğu).

Tenis Oynayanların Formlarını Geliştirmek veya Sakatlanmalarını Engellemek için ne Yapmalılar?

Tüm sporcularda olduğu gibi, sporcu analizi ile sakatlanmaya yatkın bölgelerin tespitinde yarar vardır. Bu analiz sonucunda, kas esneklik azlığı, eklem hareket azlığı, kuvvet azlığı, kuvvet dengesizliği, koordinasyon azlığı gibi eksiklikler ortay çıkarılır. Sporcuya özel antrenmanlarla bu eksikler giderilir.

Her antrenman öncesi kasları esnetecek ve spora hazırlayan ısınma programlarının bel, kalça ve bacak sakatlanmalarının %50 oranında çaktığı göstermiştir. En iyi örnek 11+ ısınma programıdır.

Tenis tekniğe dayalı bir spor olduğundan, tekniğin düzeltilmesi için oyuncunun deneyimli bir antrenöre ihtiyacı olmaya devam edecektir. Tenisçi dirseği gibi bazı sorunların yanlış teknikten kaynaklandığı kabul edilmektedir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669