antrenman programı

1- Antrenman programı etkin halde tutulması için; Periyodizasyon yapılmalı. Sezon Programı hazırlık ve kondisyon kazanımı, yarışmaya geçiş, ve yarışma dönemine ayrılmış antrenmanlar olmalıdır.

2- Antrenman programı etkin halde tutulması için; Özgüllüğü olmalıdır. Sporcunu spor dalına uygun amaçlar ve özelliklere hitap etmelidir. Bunlara uygun egzersizler ve teknikleri seçilmelidir.

3- Antrenman programı etkin halde tutulması için; Aşırı yüklenme özelliğinde olmalıdır. Vücudun alışık olmadığı şeye maruz kalmalıdır. Ancak, bu sporcunun kaldıramayacağı derecede aşırı olmamalıdır. Yüke uygun antrenmanlar arası dinlenme suresi olmalıdır.

4- Antrenman programı etkin halde tutulması için; Kişisel olmalıdır. Antrenman sistemi kişinin psikolojik, fiziksel, besinsel ve genetik özelliklerine uygun olmalıdır.

Zeminin Özellikleri Sakatlanmayı Nasıl Etkiler?

– Uzun vadede eklem ve yumuşak doku hasarlarına sebep olur. Örnekse, sert zeminde tenis oynamak daha sık kas ve tendon sakatlanmaların sebep olur. Tersine, toprak zeminde tenis oynamak ise daha çok eklem sakatlanmalarına sebep olur.
– Sürtünmenin çok olduğu ve ayakkabının kolay dönmesine izin vermeyen beton ve uzun ve sık çim türleri daha sık ön çapraz bağ kopmasına sebep olur.

Sık Görülen Patellofemoral Ağrının Kanıta Dayalı Sebepleri Nelerdir?

1- Ayak bileğinde içe açılanma,
2- Aşırı hareketli patella,
3- Kuadriseps kasında yetersiz esneklik,
4- Kalça ekleminde nötral duruş ve hareket sırasında artmış içe dönme (internal rotasyon),
5- Diz ekleminde hareketler ve spor sırasında yetersiz bükülme (fleksiyon),
6- Diz ekleminde, hareket sırasında kalça kasları arasında kuvvet dengesizliğinden dolayı, aşırı dışa çekim kuvveti

Sporcu Analizinde Nelere Bakılır?

Analiz aslında çok detaylı muayene ve buna bazı performans testlerinin eklenmesidir. Amaç sakatlanma ya da düşük performans olasılığı olan bölgeleri tespit etmektir. Bunlar genellikle, kasta esneklik azığı, kasta kuvvet azlığı, eklemde esneklik ve hareket azlığı, denge azalığı, kontrol azlığı, ve koordinasyon azlığı gibi sorunlarıdır. Bakılan özellikler bilimsel olarak sakatlanma ve performans ile ilişkisi ispatlamış yerleridir.

Spor öncesi ve spor sonrası yapmamız gerekenler nelerdir?

1- Sakatlanmaları azaltmak ve performans artırmak için ısınmak gerekir. Isınma 5-10 dakik bisiklet ya da kültür fizik hareketlerinden oluşabilir.

2- Sakatlanmaları azaltmak ve performans artırmak için özellikle görev alacak kasları esnetmek gerekir. Esnetme genel ısınmayı takip etmelidir ve tercihen dinamik germe tekniği ile yapılmalıdır.

3- Sporu ani biçimde bitirmekle hızlı tansiyon düşmesi ve göz kararmasını engellemek için 5-19 dakikalık soğuma devresi olmalıdır. Özellikle düzenli ve sık antrenman tapmayan kişilerde bu sorunlar görülür. Soğuma yapılan antrenmanın yarı zorluk derecesinde ve en fazla 10 dakika süre ile olmalıdır.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669