ani-bel-tutulmasi

Günlük işlerimiz sırasında yaşayabileceğimiz bel tutulması çok ağrılı olsa da, acil bir durum değildir. Çünkü, bu turlamaların çoğu darbe ya da ağır kaldırma olmadan gerçekleşir. Bunlar genellikle şiddetli ağrı veya 1-2 omurda normalden farklı açıda çalışmadan dolayı gelişir. Genellikle, bel fıtığı tanısı konmaz ve MR tetkikinde önemli bir bozukluk görünmeyebilir.

Kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler, buz ya da sıcak uygulamak, yan etkisi as olan basit ağrı kesiciler (parasetamol) kullanmak, yapabildiğiniz ve ağrıyı artırmayan hareketleri yapmaktır. Hastalar genellikle ağrı kesici etkisi olan bir iğne tercih etseler de, bu şart değildir.

“Oturma Yeni Sigaradır” Amerikan Spor Hekimliği Koleji

Her gün antrenman yapan profesyonel sporcular bile, günde 4-5 saatten uzun oturduklarında omurga ağrısı şikayeti olduğu tespit edilmiştir. Oturma süresi sadece omurga sağlığı açısından değil, genel sağlık açısından da çok önemlidir: uzun oturma süresi = düşük genel aktivite düzeyi. Düşük genel aktivite düzeyi = kalp ve diyabet hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesterol düzeyleri, genel kısa yaşam süresi.

Tatile Çıkan Sporcunun Dikkat Etmesi Gereken Şeyler Var mı?

Tatil süresi antrenmanlardan yorulmuş vücudun dinlenmesi için iyi fırsattır. Sporcular da herkes gibi dikkat etmeleri gereken şeyler vardır:
1- Tatilde genellikle yetersiz su içeriz.
2- Tatilde alışık olmadığınız besinlerden dolayı mide ve barsak rahatsızlıkları daha sık yaşarız.
3- Aşırı sıcak iklimde tatilde sıcak stresine (sıcak çarpması) daha kolay maruz kalırız.
4- Aşırı soğuk iklimde tatilde soğuk stresine (vücut kısımlarının aşırı üşümesi/donması, genel aşırı üşüme).

Futbolcuların Performansı Nasıl Korunur?

Yüksek performans yolu sakatlanmaların engellenmesinden geçiyor. Sık sakatlanan sporcu performansını yüksek düzeyde tutmaya zaman bulamaz. Sakatlanmaların engellenmesi amacıyla FIFA ve UOK tarafından yapılan araştırmalar sonucu geliştirilen 11+ programı uygulanmalıdır. Araştırmalar bu programla bel, kalça ve bacaklarda tüm sakatlanmalar en az %50 oranında azaltılabileceğini göstermiştir.
Programmer teknikler konusunda bize danışın!

Sırt Ağrıları Yaşlılarda Farklı Sebeplerden mi?

1- Genç ve yaşlı sırt ağrılarının çoğu duruş bozukluğu veya sırt omurlarının esneklik kaydetmesinden kaynaklanır. Tedavi çoğu Zaman fizik ve egzersizden oluşur. Bazen enjeksiyonlar eklenmelidir.
2- Yaşlılarda omurganın dejenerasyonu ya da kireçlenmesine bağlı olarak, faset eklem ağrıları daha fazla oranda enjeksiyon tedavisi gerektirebilir.
3- yaşlıda düşünülmesi gereken durumlardan biri de omur kırıklarıdır. Bunlar osteoporoz zemininde gelişir. Şiddetli Ağrıya sebep olurlar. Vertebroplasti ya da kiloları ameliyatı ile tedavi edilirler. Buna imkan yoksa, 3 ay süre ile korse kullanılmalıdır.
4- Benzer bir durum kaburga kırıkları ya da çatlaklarıdır. Yaşlıda bunlar günlük aktiviteler sırasında gelişebilir. 3-4 hafta işinde iyileşirler. Korseler iyileşme sürecinde ağrıyı azaltır.
5- Bunlar dışında nadir görülen ancak akılda tutulması gereken durumlar şunlardır: akciğer enfeksiyonları, safra kesesi hastalıkları ve böbrek hastalıklarıdır.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669