Ağrı Tanısı ve Tedavisi

Ağrı Tanısı Tedavisi Gecikme ve Başarısızlığı Nasıl Engellemeye Çalışıyoruz?
Hak ettiği zaman ve dikkati, muayene öncesi detaylı öyküye ve bundan sonra ise detaylı bir fizik değerlendirmeye ayırmak gerekir. Böylece, hastaların yaklaşık %95’ine doğru tanı konabilir. Bu aşamadan sonra ise, hasarın yeri veya derecesini tespit etmek için tetkikler (röntgen, MR, tomografi, EMG, vs) gerekebilir. Bu yaklaşımla, doğru tanı üzerine hastaya uygun bilimsel ve etkin tedavi planına bir an önce geçilebilir.
Yeterli zaman ve emek harcanmazsa, muayene tanısı koymak zor olacaktır. Bu durumda, istenecek tetkikler sayıca fazla olmak zorundadır. Fazlaca istendiğinde bile, tetkik sonuçları her zaman sorunun kaynağını doğru göstermez. Örnekse, bel MR görüntüleme tanısı bel ağrılarının ancak yarısında doğru tanıdır; başka deyişle MR’da bel fıtığı olan kişilerin sadece yarısında tanı bel fıtığıdır. Bu özellik (duyarlılık) öykü özellikleri, muayene testleri, ve diğer özellikler için de geçerlidir; yani, öykü alırken sorduğumuz sorular

Antrenman Sonrası Kas Ağrısı İçin Ne Yapmalı?

Yoğun antrenmanın 1-2 gün sonrası gelişen kas ağrısı (DOMS) için araştırmalara göre yapılacak şeyler şunlardır:
1- Masaj
2- Hafif antrenman
2- Fizik tedavi
4- Hiperbarik oksijen tedavisi
5- Basınç uygulayan kolluk ya da bacaklık
6- Germe

Engellemek için yapabilecekler:
1- C vitamini
2- E vitamini
3- Yüksek protein

Teniste En Sık Gördüğümüz Sakatlanmalar ve Sıklığı Nedir?

Dünyanın üst düzey tenisçileri 10 yıl takip edildikten sonra sakatlanma sıklısının oynanan her 1000 set için 20 olduğu tespit edilmiştir. Sakatlanma kadınlarda daha sıktır. Sakatlanmaların %48 oranında travma, % 52 oranında ise aşırı kullanımdan (overuse) kaynaklanmaktadır. Omuz, diz ve bel sakatlananları iki cinste de eşit oranda görülür. Ancak, erkeklerde kalça, kasık, ayak bileği ve topuk sakatlanmaları daha yüksek oranda tespit edilmiştir. Ayak ve el bileği sorunları ise kadın oyuncularda daha sıktır. Sakatlanmaların %24 oranında kafa, omurga ve karında görüşmektedir. Kol sakatlanmaları iki cinste de %28, bacak sakatlanmaları ise iki cinste %48 oranında görülür.

Özellikle Koşucularda Daha Sık Gördüğümüz Stres Kırığı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

1- Haftada toplamda 32 kilometreden fazla koşmak,
2- Antrenman programının ani biçimde ağırlaşması,
3- Sert zeminde koşma,
4- İnce kemik yapısı,
5- Yetersiz kas kuvveti,
6- Artmış kalça dışa dönmesi,
7- Düşük kilo,
8- Kadın olmak,
9- Kadın atlet üçlemesi (osteoporoz, düzensiz adet, beslenme bozukluğu).

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669