ağrı psikolojik olabilir mi

Ağrının psikolojik yönleri ve sonuçları olabilir. Ancak tamamen psikolojik olan ağrı nadirdir ve psikiyatrik sorunlarla birlikte görülür.

Ağrının 3 aydan uzun süre devam etmesi ile uyku ve moral bozuklukları, iş veriminde düşme, ve sosyal hayatta mutsuzluk eklenebilir.

Teni ağrılarda, kişi kolay tedirgin olan veya panik yapan bir yapıya sahipse, ağrıya panik atağa benzer şikayetler eşlik edebilir. Ancak bu ağrının psikolojik olduğu anlamına gelmez.

Hekimin görevi ağrının psikolojik yönlerinin farkında olması ve tedavi sorasında bunlarla da mücadele etmesidir.

Bel Fıtığı Olan Hastalar Ne Zaman Ameliyat Yolunu Seçsin?

Bel fıtığı tanısı koyduğumuz hastaların %90’ndan fazlası ameliyatsız yöntemlerle iyileşmektedir. Bu yöntemler istirahat, fizik tedavi ve omurga enjeksiyonlarıdır. Hastaların çoğunda MR görüntüsü ameliyat İçin yeterli delil değildir.

1930 yılı, yani bel fıtığı ameliyatlarının yapılmaya başlandığı tarihten beri biriken bilgiler hastaların çoğunun ağrıdan bir an önce kurtulmak İçin ameliyat olduğunu gösteriyor. Başka deyişle, bel fıtığı hastalarının çoğu ağrının geçmesini beklerse iyileşeceklerdir.

Ameliyat İçin diğer koşul ileri kas kuvveti kaybı ya da idrar – gaita kaçırmadır. Bu durumlarda ağrı yoksa dahi, ameliyat gerekir.

Omurilik Felçli Tenis Oyuncularının Maçtan Önce Büyük (sistolik)Tansiyonlarının 180 mmHg Altında Olması Gerektiği Kuralı Vardır.

Yel Girmesi, Soğuk veya Klima Çarpması Gerçekten Ağrı Kaynağı Değildir. Kasların ağrılı duruma gelmesi için, uzun süreli aynı pozisyonda kasılı kalarak çalışmaları, yoğun çalışmaları ya da aşırı gerilmeleri gerekir. Kaslar bu durumlarda çalıştığında ek olarak soğuğa maruz kalma varsa ağrının gelişmesi kolaylaşabilir. Ancak, bilimsel olarak soğuk tek başına ağrı kaynağı değildir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669