ağrı ne zaman ortaya çıkar

Omurganın stabilite ya da diğer deyişle sabit kalabilme ve mobilite ya da diğer deyişle hareket yeteneği arasında denge olmazsa ağrılı boyun, sırt ya da bel ortaya çıkar.
Aşırı hareketli omurlar durumunda boyun ya da bel tutulmaları ve bazen buna eşlik eden kol ya da bacak ağrısı şikayeti olur. Bu durumda tedavi amacı aşırı hareketli omurları tespit etmektir. Bu stabilizasyon egzersizleri ve gerekirse proloterapi ile yapılır.
Hareket yeteneğini kaybetmiş omurlar durumunda ise günlük hareketin kısıtlı ve ağrılı olduğu şikayeti vardır. Bu durumda tedavi amacı omurların hareketliliğini artırmaktır. Bu manipülasyon teknikleri, germe egzersizleri, kuru iğneleme ve gerekirse omurga çevresine lokal anestezi enjeksiyonları ile yapılır.
Baş ağrılarının yaklaşık yarısı boyun ve ensedeki kasların gerginliğinden ortaya çıkmaktadır. İki türü vardır: gerilim tipi baş ağrısı ve myofasyal tetik noktalardan kaynaklanan baş ağrısı. Gerilim tipi baş ağrısında duruşu ve halam tarzını düzeltmek, fizik ve egzersiz tedavisi ve manüel teknikler etkilidir. Myofasyal ağrıda ise, tetik nokta enjeksiyonu, fizik ve egzersiz tedavisi ve kuru iğneleme etkilidir.
Bel veya bel – bacak ağrısı işim çektirdiğimiz MR sadece hastaların yarısında doğru tanı için yardımcıdır. Olasılığı %100 düzeyine çıkarmak için muayene tanısı ve MR yansını bir araya getirmek gerekir.

Yaşlılıkta Ağrı Kaçınılmaz mı?

Yaşlanmak fizyolojik yani hastalıklı olmayan bir süreçtir. Ancak önemli değişikliklerle birlikte olduğu için tedbir alınması veya tedavi edilmesi gereken durumlar olacaktır.

İlerleyen yaşla birlikte kas kuvveti azalır. Kişi spor yapılmıyorsa 35 yaştan sonra yavaş biçimde kuvvet azalır. Yetersiz fiziksel aktiviteden dolayı kas ve diğer yumuşak doku ağrıları olabilir. Bundan dolayı geç kalmadan egzersiz ve fiziksel aktiviteye başlamak gerekir.

İlerleyen yaşla birlikte kas ve eklemlerin esnekliği azalır. Bu esneklik azalması günlük hareketlerde zorluk ve de ağrıya sebe olabilir. Bundan dolayı geç kalmadan egzersiz ve fiziksel aktiviteye başlamak gerekir.

Yaşlılık 60 yaş ve sonrası İçin kullanılan tanımlamadır. Bu dönemde sinir sisteminin yeteneklerinin azalmasından ve yetersiz fiziksel aktiviteden dolayı denge ve koordinasyon azalır. Bundan dolayı geç kalmadan egzersiz ve fiziksel aktiviteye başlamak gerekir.

Ayrıca araştırmalar tüm yaş gruplarında olduğu gibi, yaşlı toplulukta da egzersiz ve fiziksel aktivitenin zihinsel becerileri artırdığı ve beynin yaşlanmasını geciktirdiğini göstermiştir.

Vücudunuzu kullanın; Yoksa kaybedersiniz!

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669