ağrı-kesici

Sıklıkla ağrı kesici ilaçlardan fayda görmediği ve ağrı şikayeti devam ettiği için başvuran hastalar olur. Kas-iskelet tıbbında kullandığımı ilaçlar tüleri vardır:

1- Basit ağrı kesiciler. Ör parasetamol. İlk sırada, doktora danışmadan kullanılacak ve reçetesiz satılan ilaçlardır. Bunların ödem giderici etkisi yoktur. Ateş düşürücü etkileri olsa da, bu etki ağrı açısından yararlı değildir.
2- Anti- romatizmal ilaçlar. Ör diklofenak, naproksen. Bunların ödem giderici etkileri var. Hafif ateş düşürücü ve kan sulandırıcı etkileri mevcut. Ayrıca, vücutta su toplama ve bundan kaynaklanan kan tansiyonunu yükseltici etkileri olabilir. Maalesef uzun süreli kullanımda kalp, döbrek ve karaciğer gibi Orhan’lar üzerine ciddi yan etkileri olmaktadır. Bir çok kas-iskelet sorununda ödem de eşlik ettiği için, ilk sırada reçete edilen ilaçlardır. Yan etkilerinden dolayı 5 günden uzun süre kullanmamakta yarar vardır.
3- Lokal ilaçlar. Bunlar krem ve merhemlerdir. Anti-romatizmal ilaçlar, ısıtıcılar, soğutucular, bitki özleri, kapsaisin, lokal anestetik, vs içerebilirler. Kapsaisin ve lokal anestetik maddelerin sinir ağrısında etkinliği bilimsel olarak gösterilmiştir. Maalesef diğer maddelerin etkinliklerine dair yeterli bilimsel kanıt mevcut değildir.
4- Enjeksiyon formları. Bunlar Anti-romatizmal ilaçların iğne formlarıdır. Ancak, tablete göre daha etkili olduklarına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Bu iğne formları bazı batı ülkelerinde mevcut değildi.

Uzun Süreli Ayak Bileği Ağrısı Yapan Sinus Tarsi Sendromu Nedir?

Özellikle ayak bileği burkulmaları sonrasında, eğer başlardaki hasar sonucu eklemde gevşeklik devam ediyorsa Sinus Tarsi içinde ödem gelişir. Ayak bileği içinde fazlaca ödem oluşturma yeteneğindeki sahip olan bir yapıdır. Bu da, ayak bileği ağrısının devamına sebep olur. Hastaların veya sporcuların bir kısmında bu MR görüntülemede tespit edilebilir. Bu yöntemle tespit edilemiyorsa, geçirilmiş burkulma ve mayeden bulguları ile tanı konur.

Tanıdan emin olduktan sonra, en etkili tedavisi sinüs içine kortizon enjeksiyonu yapmaktır. Bunu yapmanın en güvenilir yolu ise, floroskopi ya da ultrason önderliği kullanmaktır. Tedavi ile kişi eski hayatında çabuk dönme imkanı bulur. Burkulmaların tekrarını en az düzeyde tutulmak için ise, 3 ay süre ile yapılacak ayak bileği denge ve stabilizasyon egzersizleri düzenlenir.

2016 © Copyright - cavitmeclisi.com by Cavit Meclisi

Acil Danışma Hattı        0(533) 659 8669

ACİL DANIŞMA HATTI
0(533) 659 8669